Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|След Brexit: Първи признаци, че британската икономика страда
Авторитетните икономисти бяха предвидили, че след евентуален Brexit, британската икономика рискува да влезе в рецесия. Мрачните сценарии започнаха да се случват. По-малко от две седмици след референдума, ефектът от него се усеща. Купувачите в магазините намаляват, предложенията за работа намаляват, доверието намалява, пише „Файненшъл Таймс“.
Най-точните данни за икономическото здраве на страната бяха публикувани със закъснение и няма да са на разположение преди средата на август. „Но от финансовото министерство неофициално казват, че знаците са по-лоши от очакваното и все още не е ясно какво се случва в цялата страна“, отбелязва изданието. Някои от данните позволяват да се оценят първите последици от безпрецедентния акт.
Първата жертва стана потреблението. Намалели са посещенията в търговските центрове, както и продажбите. И това не може да се обясни само с лошото време, коментира анализатор на продажбите на дребно. Посещенията в магазините са доста под миналогодишното ниво.
Другата лоша новина е несигурността за работните места. Проучване показва, че младите хора се тревожат за перспективите си за работа. В същото време предлагането на работни места онлайн също е намаляло сериозно. Някои от експертите смятат, че предлагането на работа ще намалее наполовина и според тях ситуацията е необичайна и тревожна.
Пазарът на недвижими имоти - основният сектор на британската икономика, който преживя бум през последните години, е силно потърпевш от Brexit. Неспособни да отговорят на уплашените инвеститори, които искат да си върнат дяловете, три фонда за търговия с недвижими имоти с над 9 млрд. паунда активи бяха принудени да затворят временно. Подобно нещо не се беше случвало от кризата през 2008 г.
Според изследване на YouGov и Центъра за икономически и бизнес проучвания, индикаторите за доверие на потребителите и на компаниите показват „значителен шок“. Потребителското доверие към британската икономика е паднало от 111,9 пункта в началото на юни до 104,3 пункта след референдума – най-ниското ниво на този показател от май 2013 г. Подобни са и нагласите на бизнеса. Преди референдума компаниите бяха по-оптимистични и едва 16% виждаха мрачни перспективи. След референдума делът им е 26%.
Британската лира се срина с близо 15% спрямо долара и еврото и удари 31-годишно дъно след гласуването за излизане от ЕС. Преди първите признаци за инфлация да са се материализирали заради поскъпването на многобройните вносни продукти, поевтиняването на лирата вече има конкретен ефект върху британците, заминаващи на почивка в Испания или Франция със силно намалял бюджет (при обмяната на лирите в евро). Подобен е ефуктът и за многобройните британски пенсионери, които са се заселили в Южна Европа.
Фирмите износители за сметка на това печелят от по-слабата британска валута, тъй като техните продукти стават по-конкурентни.
Друг знак за тревогите на британците е, че след гласуването за Brexit думата „рецесия“ е станала особено търсена в Google. Сигнал, че идеята за рецесия присъства ясно в съзнанието на британците и подхранва всекидневните им дискусии.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.