Стив Ханке представи 6 мерки за излизане от световната финансова криза на конференцията на "Мениджър"

Стив Ханке представи 6 мерки за излизане от световната финансова криза на конференцията на Мениджър

Стив Ханке представи 6 мерки за излизане от световната финансова криза на конференцията на "Мениджър"

Шест стъпки за излизане от световния финансов хаос очерта проф. Стив Ханке по време на провелата се днес международна икономическа конференция „България и светът в развитие“ в Гранд Хотел „София“, организирана от списание „Мениджър“. В лекция, продължила повече от 30 минути, той сподели пред аудиторията своето виждане за генезиса на сегашната ситуация.

Професор Ханке, който пристигна специално за събитието на „Мениджър” в София говори пред отбрана аудитория от водещи български икономисти, банкери и висши мениджъри, които впоследствие активно се включиха в дискусия с въпроси към него.

Според него предпоставките за днешната глобална финансова криза, която е "кризата на кризите за последните 140 години" са се формирали още през миналия век, с отмяната на златния стандарт и отпадането на единната международна система Бретън Удс за организация на валутните курсове и международните разплащания.

Най-негативен ефект обаче е оказало паническото поведение на централните банки и особено на Федералния резерв. „Именно ФЕД съзнателно напомпа няколко големи балона на парично търсене, като на няколко пъти в края н 80-те, през 90-те и началото на новия век, наливаше пари във финансовата система всеки път щом изпаднеше в паника от задаваща се криза в някой регион на света“, подчерта проф. Ханке.

Този подход неминуемо води до повишаване на инфлацията над приетия международен стандарт от 2,5%. Тогава отново настъпва паника във финансовата власт, която натиска спирачките, а това води до рецесия, разясни водещият икономист. „Редуването на няколко такива периода в крайна сметка ни доведе до сегашната ситуация. Сътресенията в американската финансова система породиха  срива на ипотечния пазар в САЩ, а оттам и рязкото поевтиняване на долара, което рефлектира върху целия свят, респективно и върху България, защото стокооборотът в световен мащаб се измерва в долари и всяко поевтиняване на американската валута се компенсира с поскъпване на стоките, включително и в България”, заяви проф. Ханке. Той уточни, че 50-60% от динамиката на цените на стоките от 2002-а насам се дължат на големите колебания в курса на долара към еврото. Именно поради това първата мярка, която той предлага за излизане от сегашната ситуация, е 1). да бъде възприета международна система за фиксиран курс на долара съм еврото, които са двете основни валути за разплащане в момента като съотношениетода е $1,20-1,40 за евро. Така, според него, ще бъдат овладяни сътресенията в цените на стоките - нещо, което сериозно засяга и България.

Втората, предложена от него мярка е 2). азиатските държави да вържат валутите си към долара. Третата мярка от плана на проф. Ханке, развит по време на конференцията е 3). развиващите се държави да бъдат стимулирани да използват стабилни валути, да въведат валутни съвети и на този принцип да се обединят в блокове. Ханке посочи въвеждането на валутния борд в България като ценен световен модел за икономическа стабилност, който се радва на всеобщо признание.

Като четвърта мярка, Бащата на валутния борд у нас призова 4). да се либерализира контрола върху капиталовите потоци в цял свят, заради „очевидните ползи от свободното преминаване на капитали през държавните граници.” Проф. Ханке е убеден, че една единна валутна система за международни разплащания ще осигури стабилност. Той препоръчва като следваща мярка за овладяване на световния финансов хаос т.нар. 5). стерилизация на Централните банки, която най-общо се свежда до намаляването на влиянието им върху парите в обръщение. Във финансовата система навсякъде по света по-голямата част от парите се генерират от банките. Но напоследък, точно заради силния натиск от страна на централните депозитари, в редица страна паричните обеми, предлагани от банките се свиват, разясни проф. Ханке и даде пример с Европа, където в момента се наблюдава дефицит на парично предлагане в размер на 8%. За Великобритания този показател е още по-висок – около 15%. А паричното предлагане е основен фактор за икономически растеж, напомни той. На този фон, България се справя доста добре, защото банките имат достатъчно ресурс и са стабилни, подчерта икономистът. Съвсем малко не ви достига да покриете тенденцията за парично предлагане, но трябва да се има предвид, че в момента единствената страна в Европа, с такъв показател над нормата е само Германия, добави той.

Шестата мярка от концепцията на професор Ханке за преодоляване на глобалната финансова криза е 6). по-голямо унифициране на финансовите правила в световен мащаб.

Тезите и гледните точки на останалите участници в конференцията очаквайте малко по-късно.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ