Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Стимули за икономиката поискаха икономисти и предприемачи
Незабавни мерки за стимулиране на икономическата активност трябва да предприеме правителството. Време е популистката риторика да се замени с активни действия. Около това становище се обединиха видни български икономисти и представители на бизнеса, които участваха в започналия днес в столицата форум „Шумът на парите“.
Според Георги Ангелов от Институт „Отворено общество“ и Лъчезар Богданов от Индъстри Уоч външен натиск винаги ще има, затова е необходимо правителството да предприеме незабавни реформи, които не ще позволят на икономиката ни да зависи от външни фактори, като да речем евентуалното спиране на доставките с руски газ заради кризата в Украйна.
Освен това държавата трябва да стимулира инвестициите. Нещо повече – според Борислав Стефанов, сега консултант и бивш изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, мотивите да инвестират у нас сега са коренно различни отпреди времето на кризата. „Добре е сега да се мисли за мерки, които биха привлекли капиталовложения в сектори, които не се отличават с особена активност“, изтъкна той. Борислав Стефанов и Камен Колчев, главен изпълнителен директор и председател на съвета на директорите в „Елана Финансов Холдинг“, са категорични, че подобряването на бизнес климата е от ключово значение за икономическия растеж на страната. „Средата на правене на бизнес в много случаи е това, което отказва една компания да отиде в една или друга страна”, посочи Стефанов. Експертът препоръча държавата да обърне внимание най-вече на фирмите, които произвеждат стоки и услуги за износ.
Георги Ангелов, старши икономист във фондация „Отворено общество”, предупреди, че правителството не прави достатъчно, за да пребори външните рискове пред българската икономика, което ще се отрази отрицателно на растежа. По темата за депозитите, той коментира, че българите спестяват повече отколкото преди кризата, но този ресурс не се трансформира в капитал и нови работни места, тъй като банките са затегнали кредитирането.
Всички изброени икономисти участваха в панела „Икономически перспективи пред България“. Те са на мнение, че България няма проблем със свръхспестовността. „Депозитите се увеличават, но българите харчат повече от това, което произвеждат в сравнение със страни като Австрия, Германия и Холандия, които са по-спестовни, но спестяват в разнообразни инструменти“, обобщи Лъчезар Богданов.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.