Страданията на руските олигарси

Страданията на руските олигарси

Новият данък върху банковите влогове в рамките на спасителния пакет за Кипър предизвика вълна от възмущение в Русия. Най-ужилени се чувстват олигарсите, вложили милиардите си на острова, коментира "Дойче веле".

  Официална Москва е възмутено. "Нечестно, непрофесионално и опасно" е планираното облагане на банковите влогове, заяви говорител на руския президент Влидимир Путин. Премиерът Дмитрий Медведев от своя страна констатира, че стъпката напомня на експроприация. Ехото от събитията в Кипър даде отражение и на борсата в Москва - курсовете на две от водещите руски банки - ВТБ и Сбербанк, спаднаха с пет процента. По данни на медиите тези две банки имат над десет милиарда долара на сметки в Кипър.

Идеята за допълнителното облагане на банковите влогове в Кипър бе одобрена от Еврогрупата. Тя е условието, Кипър да получи 10-те милиарда евро финансова помощ от европейския спасителен фонд.

Пристанище за руските милиарди

Реакциите в Русия се обясняват от следната цифра: 78,2 милиарда долара е инвестирал Кипър в Русия през 2011 година, по информация на руската статистическа служба. Респективно - малката средиземноморска държава е категорично водещ инвеститор в Русия с половината от всички чуждестранни инвестиции. "Това, разбира се, не са кипърски пари", казва шефът на московското представителство на банка HELABA Хайнрих Щайнхауер. Той пояснява, че в случая става дума за руски пари, реинвестирани през Кипър.

Със своите ниски данъчни ставки Кипър е "важна спирка за руските капиталови потоци", уверява и Ханс-Хенинг Шрьодер от берлинската фондация "Икономика и политика". Там парите са на сигурно място, защитени от вмешателствата на руската държава, казва експертът. Той говори за руските олигарси.

Един от тях е Алишер Усманов, определен през 2012 г. от списание Форбс и агенция Блумбърг като най-богатия човек в Русия. Състоянието му се изчислява на 17,5 до 20 милиарда долара. Усманов печели парите си наред с другото и от металургията. Фирмата му "USM Steel & Mining Group Ltd." е регистрирана в Кипър.

Привлекателността на Кипър в очите на руснаците е най-вече в елементарната правна инфраструктура, казва Хайнрих Щайнхауер. "Без проблеми могат да бъдат регистрирани фирми, инвестиционни дружества и холдинги, през които след това да се реализират инвестиционни проекти в Русия", подчертава германският банкер.

И Украйна е потърпевша

Русия не е изолиран случай. И в съседна Украйна има олигарси, прехвърлили парите си в Кипър, откъдето след това отново са ги инвестирали в родината си. И в Украйна Кипър се явява най-големият чуждестранен инвеститор с 10 милиарда долара през 2011 година - една пета от всички чуждестранни инвестиции в Украйна. От обратната страна картинката е още по-красноречива - през 2012 над 90 процента от всички украински инвестиции в чужбина са в посока Кипър.

За загрижеността на Русия по отношение на развитието на нещата в Кипър има и още една причина - през 2011 правителството в Москва предостави на Кипър кредит от 2,5 милирда долара за 4,5-годишен период. Кипър би искал удължаване на срока, като решението по този въпрос предстои да бъде взето на среща на финансовите министри от двете страни. "Ще наблюдаваме положението много внимателно", каза руският фининсов министър Антон Силуанов.

Където е текло, пак ще тече?

Германският банкер Хайнрих Щайнхауер смята, че Кипър ще остане привлекателен за олигарсите от Източна Европа и след оспорвания спасителен пакет. "Освен ако не бъдат положени усилия те да бъдат отблъснати, което обаче надали ще се случи", казва Щайнхауер.

Берлинският експерт по руските въпроси Шрьодер е по-скептичен. "Ако в бъдеще Кипър бъде подложен на строг финансов контрол и вече не е сигурното пристанище, което бе до момента, може да се очаква, че руските и другите вложители ще се насочат към други банки", смята Шрьодер. В бъдеще руските капиталови потоци може вече да не преминават през Кипър, а през Холандия, Австрия и други данъчни оазиси като британските Вирджински острови, предполага експертът.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ