Съюзът на европейския бизнес иска Брюксел да стегне публичните финанси в ЕС

Съюзът на европейския бизнес иска Брюксел да стегне публичните финанси в ЕС

Съюзът на европейския бизнес иска Брюксел да стегне публичните финанси в ЕС

Бизнесът в Европа настоява финансовите министри от Европейския съюз да подобрят състоянието на публичните финанси, съобщи  "Ройтерс", като се позова на декларация на BusinessEurope. Организацията, която обединява 20 млн. европейски компании, смята тъкмо влошаването на публичните финанси за основна пречка пред икономическото възстановяване.

BusineeEurope очаква ръст в емитирането на държавни облигации, което според ще увеличи дълга на страните от еврозоната до 84% от БВП до края на година. През 2008 г. той е бил 69%. Това ще ограничи корпоративното кредитиране и ще понижи доверието в еврото. 

За да се стабилизират публичните финанси, икономиките от еврозоната трябва да нараснат по-бързо от очаквания 1% среден годишен ръст. Затова структурните реформи са от огромно значение и има нужда от ефективен механизъм, който да осигури тяхното изпълнение.

"Това е критичен момент за Европа - тя може или да избере пътя към успеха - пътя на реформите, или да посрещне пасивно огромната цена на бездействието", коментира президентът на BusineeEurope Юрген Туман.

За да се избегне провалът на предишни реформаторски програми на ЕС, трябва да назовават на глас тези страни, които изостават с реформите, и тези, които се представят най-добре, за да послужат за пример на останалите, смятат в организацията.

Според нейната класация лидерите, определени на базата на пазара на труда, производителността, инвестициите, конкурентоспособността и състоянието на публичните финанси, са Австрия, Кипър, Чехия, Дания, Финландия, Германия, Люксембург, Холандия, Норвегия, Полша, Словакия, Швеция и Швейцария. Сред изоставащите са Белгия, Естония, Гърция, Италия, Латвия, Литва, Малта, Португалия, Румъния, Испания и Великобритания.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ