Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Рубини: Само Германия може да спаси еврозоната
Германия трябва да поеме по-голямо лидерство в разрешаване на дълговата криза в еврозоната, препоръча американският икономист Нуриел Рубини.
„Европа трябва да вземе много решения, а времето изтича”, смята Рубини, известен най-вече с апокалиптичните си прогнози за бъдещето на световната икономика. Според него отговорността за намирането на изход е изцяло в ръцете на германския канцлер Ангела Меркел, пише „Ди Велт”.
Рубини настоява за разширяване на европейския фонд за финансова стабилност. Той посочва, че сегашните 440 млрд. евро в най-добрия случай ще стигнат до края на годината. Икономистът предупреждава, че Европа трябва да бъде готова за задълбочаване на кризата в Италия и Испания, които също имат проблеми с дълга.
В края на септември Рубини предупреди, че глобалната икономика навлиза отново в рецесия, водена от най-развитите икономики.
„Мисля, че са налице достатъчно данни, че САЩ вече са в рецесия, същото важи и за по-голямата част от еврозоната и за Великобритания", каза Рубини.
„В този момент, въпросът не е дали ще има двоен спад на икономиката, а дали той ще е относително лек или ще се превърне в нова тежка рецесия и глобална финансова криза. Отговорът на този въпрос зависи от това, какво ще се случи в еврозоната, и дали политиците ще могат да действат заедно", обясни Рубини".
Икономистът е убеден, че ако политиците не вземат по-сериозни мерки, дълговата криза в Европа може да има по-лоши последици от колапса на Lehman Brothers през 2008 г.
Междувременно все повече германци започват да се страхуват от дълговата криза в еврозоната. Това показват данни от проучване на общественото мнение, проведено по поръчка на германския седмичник „Щерн”.
71% от анкетираните заявяват, че се опасяват от последствията от високия държавен дълг. Неспособността на политиците да разрешат проблемите е причина за безпокойство при 61% от населението на страната.
Мнозинството от жителите на Германия обвиняват банките за настоящата ситуация. 78% от анкетираните са против оказването на държавна подкрепа на тези банки, които са изгубили пари заради спекулативни операции. 74% от германците смятат, че законодателната власт трябва по-строго да регулира финансовите структури.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.