Швейцария запазва банковата си тайна

Швейцария запазва банковата си тайна

Швейцария запазва банковата си тайна

Долната камара на швейцарския парламент отказа да дебатира по законопроекта, който трябваше да позволи на местните банки да предават информация за клиентите си на щатските данъчни служби.

Законопроектът бе съставен под натиск от САЩ, след като бе разкрито, че швейцарски банки са помогнали на американски клиенти да избегнат плащането на данъци.

САЩ настояха до 1 юли да бъде взето решение, но лятната сесия на швейцарския парламент приключва тази седмица, предаде Би Би Си. След отказа на Долната камара проектът ще отиде на повторно обсъждане в Сената.

126 швейцарски депутати гласуваха против обсъждането на законопроекта, като 67 бяха „за”. Второ отхвърляне от Долната камара ще означава пълно замразяване на текста.

Неговият основен смисъл е да отвори вратичка на швейцарските банки да прескочат стриктните закони за банкова тайна и лична информация, действащи в страната, ако от тях се поиска външно съдействие за данни – ефективно става въпрос основно за искания от страна на Щатите.

„Швейцарските политици не са в настроение да си променят законите, защото така им е казал Вашингтон”, заявиха сухо представители на парламента пред британската медия.

Законопроектът едва мина одобрението на Сената миналата седмица, след като стана ясно, че САЩ ще подведат под отговорност някои местни банки и може би дори ще ги отрежат от доларовия пазар, ако исканията им не бъдат изпълнени.

Заплахата срещу дългогодишната традиция за банковата тайна бързо се превръща в истинска криза в Швейцария, коментира Би Би Си. ЕС също оказва натиск върху местните власти по въпроса.

През януари най-старата швейцарска банка Wegelin прекрати дейността си, след като бе подведена под отговорност и глобена 58 млн. долара от щатските власти, след като представителите й признаха в съда, че са помогнали на американски клиенти да укрият над 1,2 млрд. долара данъци.

През 2009 г. пък швейцарската банка UBS плати 780 млн. долара и разкри данни за над 4000 сметки, за да избегне съдебно преследване. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ