„АББ България”, „Тангра AB” и SAP с награди на германската икономика в България

„АББ България”, „Тангра AB” и SAP с награди на германската икономика в България

На официална церемония в столичния хотел „Хилтън” Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) раздаде десетите годишни награди на германската икономика в България. Те бяха връчени в три категории на фирмите с най-съществен принос за развитието на българо-германските икономически отношения през 2013 г.

В първата категория „Голямо предприятие” приза получи фирма „АББ България” ЕООД, специализирана в производството на енергийни и промишлени системи за високо, средно и ниско напрежение. През миналата година тя завърши строителството на четвъртата си производствена база у нас. Стойността на проекта е 16,9 милиона евро. Това е втората „зелена” инвестиция на „АББ”, изградена в Пловдивска област. Когато производствената база влезе в експлоатация, в нея се предвижда, че ще заработят 600 души. Освен това, през изтеклата календарна година компанията е увеличила броя на служителите си с една четвърт. В тази категория тя се бореше с още девет номинирани предприятия в България.

В категорията „Малко и средно предприятие” награда на ГБИТК получи „Тангра АB” ООД. През 2013 г. тя представи енергоспестяваща вентилационна система за бита и индустрията. Това е единственият производител на такова оборудване на Балканите, отбелязват от немската камара. Фирмата изнася за Швейцария, Полша и всички страни на Балканите. Създала е 147 работни места. За наградата тя се бореше с още четири други видове бизнес.

В третата категория за общественозначими проекти, при които комерсиалният фактор не е водещ, бе отличена SAP Labs България ЕООД – един от центровете за производство на бизнес софтуер на германската SAP AG с централа във Валдорф. Компанията в София има 536 служители и е активно социално ангажирана. През 2013 г. тя оказа финансова и организационна подкрепа на българското издание на международното състезание за роботика за ученици First Lego League. Участва в проекта „Знания за успех” в партньорство с фондацията „Работилница за граждански инициативи”. Подкрепи проекта Rising Star на фондация Junior Achievement чрез техническо съдействие и консултация на кандидатите в него, както и с парични средства от 8000 евро. Помогна за оборудването на 30 работни места в две зали на Факултета за компютърни системи и управление към техническия университет в София. В категорията бяха номинирани още три организации. 

По време на събитието стана ясно, че българският износ към Германия в периода януари-ноември 2013 г. за първи път надхвърля вноса в България от най-голямата европейска икономика. В посочения период от 11 месеца българският износ е бил на стойност 2.470 млрд. евро, а вносът от Германия – 2.447 млрд. Стокообменът между страната ни и Германия е бил на стойност над 4 918 530 000 евро. Немският бизнес в България очаква той да достигне рекорд за цялата 2013 г. и да надхвърли 5 млрд. евро. Справка на данните по години от 1993 г. насам показва, че той ежегодно нараства. През 2012 г. е бил общо 4,786 млрд. евро – износът ни към Германия е надхвърлял 2,184 млрд., а германският внос у нас е бил на стойност 2,602 млрд.

Германия е вторият най-голям чуждестранен инвеститор в България след Холандия. По данни на БНБ най-големите преки инвестиции в страната ни между януари и ноември 2013 г. са били на Холандия – 651,1 млн. евро – и Германия – 195,9 млн. евро. Според проучване на ГБИТК 78% от фирмите членки на организацията не съжаляват, че са избрали България за място за своята инвестиция.

ГБИТК е част от световната мрежа на германските външнотърговски камари в 80 държави. В нея членуват над 470 фирми, институции, организации и физически лица. През 2013 г. се навършиха 20 години от създаването на представителството на немската икономика в България. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ