50 тренировъчни предприятия ще развиват предприемачески умения сред младежите
50 тренировъчни предприята за насърчаване на предприемачески умения сред младежите ще бъдат създадени като част от Националната стратегия за учене през целия живот. Те са заложени и в плана за действие по стратегията през тази година, който бе приет днес от правителството.
В него са включени дейности, насочени към всички области на ученето и обхващащи различни етапи – от предучилищното възпитание и подготовка, общото училищно образование, професионалното образование и обучение, до висшето образование и продължаващото обучение на възрастни.
Един от акцентите, по който ще се работи активно тази година е професионалното образование. Така например, предвижда се през тази година да стартира подготовката за въвеждане и прилагане на Европейската система за натрупване и трансфер на кредити в професионалното образование и обучение (ECVET).
За първи път през 2015 ще бъдат организирани и Дни за ученето на възрастни, за да се популяризира привлекателността на професионалното образование.
Активно ще се работи по създаването и прилагането на политики за т.нар. дуално обучение в гимназиална възраст, включително чрез организиране на стажове в предприятия по време на и след завършване на училище. Очаква се броят на учениците, успешно приключили ученическите практики в реални работни условия през тази година, да достигне 9000 души.
Планирано е още да се разширяват системите за ограмотяване и кариерно ориентиране на хората извън училищна възласт, като се очаква броят на включените в обучение неграмотни и слабограмотни лица да достигне 16 000 души. Поне 10 хил. от тях ще преминат през новосъздадените центрове за кариерно развитие.
За най-малките, в плана е заложено да се повиши броят на децата със специални образователни потребности в детските градини с 2 процента. Ще се строят и нови детски градини за всички малчугани, като само за Столична община предвидените нови детски учебни заведения са 14 с осигурен прием на 930 деца в 33 нови групи.
Планирани са и мерки за намаляване на дела на децата, които напускат преждевременно училище. Така например, ще бъде осигурено допълнително обучение по български език на 3632 деца от задължителните подготвителни групи от малцинствените групи. Ще се работи и за разширяване на достъпа до възможностите за спорт на 1680 деца с увреждания и деца в риск.
1130 деца и ученици с изявени дарби от общински и държавни училища ще получат едногодишни стипендии и еднократно подпомагане.
Повишаването на качеството на училищното образование също е сред основните цели на приетия днес план. Тук се предвижда да се проведат 45 обучения на 4900 души, свързани с разработването и прилагането на съвременни програми за квалификация на учителите.
Достъпът до висше образование ще бъде гарантиран с осигуряване на 3400 нови кредита на студенти и докторанти, а развитието на възможности за неформално и самостоятелно учене ще бъде насърчавано от 33 младежки информационно-консултантски центрове на територията на областните градове в цялата страна.
Заложено е също така през тази година да се организират изследвания и анализи, насочени основно към състоянието и тенденциите на пазара на труда и към стимулиране на професионалното развитие на обучителите
Как се изпълнява Националната стратегия за учене през целия живот в периода 2014-2020 ще следи и оценява електронна платформа, а всяка година ще се изготвя и мониторингов доклад.
Финансирането на планираните мерки и дейности ще става със средства по бюджетите на отговорните институции, както и със средства от европейските фондове и Програмата на ЕС в областта на образованието, обучението, младежта и спорта „Еразъм+”.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.