"Ди Велт" твърди, че сме оказвали военна помощ на Украйна още в началото на войната, ПП и БСП отричат

Ди Велт твърди, че сме оказвали военна помощ на Украйна още в началото на войната, ПП и БСП отричат

"Ди Велт" твърди, че сме оказвали военна помощ на Украйна още в началото на войната, ПП и БСП отричат

Журналистическо разследване на германския вестник "Ди Велт", според което България е започнала активно да оказва военна помощ на Украйна още в началото на войната бързо се превърна в една от коментираните теми днес.

Според написаното, страната ни тайно е покрила една трета от нуждите от оръжия и 40% от дизел на украинската армия през миналата година, като това се е случило още по времето на кабинета "Петков", а зад цялата стратегия стояли тогавашният премиер Кирил Петков и финансовият министър Асен Василев. Освен това, в публикацията се твърди, че именно София е дала предложението за изключване на Русия от банковата система СУИФТ, както и за замразяване на заемите за руската централна банка. 

"Тайното спасение на Украйна" – така "Ди Велт" е озаглавил своето разследване, а за фактите в публикацията се позовава на интервюта с украинския външен министър Дмитро Кулеба, бившия български премиер Кирил Петков и бившия финансов министър Асен Василев. Така изданието е сглобило картината за това как България се е намесила във войната и е използвала посредници, за да осигури на Киев жизненоважни доставки на оръжия, боеприпаси и дизелово гориво в критичен момент от сраженията миналата година, но строго конфиденциално.

По това време управляваше правителството на Кирил Петков в коалиция с БСП, в което вицепремиер и министър на икономиката беше лидерът на Левицата Корнелия Нинова. Предоставянето на военна помощ на Украйна беше строго очертана разделителна линия между коалиционните партньори като Нинова обвързваше подкрепата и участието в кабинета с условието да не се дава оръжие на нападнатата от Русия държава. На няколко пъти обаче излизаха информации, че България изнася тайно оръжие за Украйна, които Нинова категорично отричаше. Официално решение за предоставяне на военна помощ на Украйна беше гласувано от нашия парламент едва в края на миналата година.

Според публикацията, кабинетът "Петков" е избягвал междуправителствени сделки и е използвал посреднически компании в България и чужбина за доставки по въздух и земя през Румъния, Унгария и Полша.

"По наши оценки около една трета от боеприпасите на украинската армия в ранната фаза на войната идват от България", казва Кирил Петков пред "Ди Велт".

Според Асен Василев на моменти наш износ от рафинерията на "Лукойл" е покривал 40% от нуждите от дизелово гориво на Украйна. На европейско равнище двамата български политици са били инициатори за тежките икономически санкции, наложени на Русия от Брюксел.

"Кирил Петков показа интегритет и аз завинаги ще съм му благодарен, че успя да вложи цялото си политическо умение, за да намери решение на проблема с оръжията", посочва външният министър Дмитро Кулеба пред "Ди Велт".

Вестникът разкрива и какво точно се е случило по време на визитата на Дмитро Кулеба в София на 10 април миналата година в София. Пред обществеността у нас Кулеба благодари на България за приема на бежанци, но не споменава нищо за оръжия, пише БНР, цитирайки публикуваното в германския вестник.

На затворени врати обаче протичат съвсем различни разговори, пише изданието. Украйна е изчерпала мунициите си и въпросът за помощ от България е на живот и смърт, казва Кулеба. София откликва на молбата и дава разрешение на посредници да изнасят българско оръжие. От България излитат пълни до горе самолети с муниции към Полша. Те кацат на летище Ржеш, на 70 км от украинската граница.

Около една трета от нужните муниции към този момент са именно български, казва Петков. Кулеба потвърждава данните му. Доставките са платени от САЩ и Великобритания, става ясно от информацията. 

По същото време дизел за украинската армия доставя и българската рафинерия "Лукойл". Василев предлага тя да изнася излишния си петрол и предложението му е прието веднага. Около 50% от производството покрива нуждите на България, остатъкът заминава директно за Украйна. Киев потвърждава и тази информация. 

Масовото споделяне на публикацията в социалните мрежи у нас доведе до политически отзвук. С позиции по темата излязоха от "Продължаваме промяната", БСП и "Демократична България". 

"Директен износ за Украйна е нямало. Нашите партньори от Полша и Румъния, от Щатите и Англия са купували оръжието на българската индустрия, след което то е стигало до Украйна", заяви бившият премиер и съпредседател на "Продължаваме промяната" Кирил Петков на брифинг в кулоарите на Народното събрание. Той добави, че се радва, че в заглавието е написано ясно, че "България е имала основополагаща роля и е от правилната страна историята този път".

На журналистически въпрос кое твърдение е вярно – България не е изнасяла оръжия за Украйна или България е изнасяла оръжия за Украйна през трети страни, бившият финансов министър и съпредседател на "Продължаваме промяната" Асен Василев заяви, че решението на българския парламент е спазено.

От "БСП за България" обаче продължават твърдот да настояват, че няма нито един изнесен патрон за Украйна. "Имаше парламентарен контрол, тук беше служебният министър на икономиката, той потвърди - няма нито един изнесен патрон за Украйна. Това са фактите", посочи в парламента депутатът от "БСП за България" Иван Ченчев.

"България тепърва трябва да доказва дали може да бъде отговорен съюзник в рамките на НАТО по отношение на руската агресия в Украйна", каза в кулоарите на парламента председателят на ПГ на "Демократична България" Христо Иванов. Според него, не става дума просто за продаване на оръжия или еднократна военна помощ, а за дългосрочен партньорски ангажимент, който би позволил модернизация на българската армия с ресурси на НАТО. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ