"Галъп": Избирателната активност на евровота ще е по-ниска от тази за Народно събрание

Галъп: Избирателната активност на евровота ще е по-ниска от тази за Народно събрание

Към началото на месец юни сигурността на гласуване за Народното събрание на 9 юни, според декларациите на респондентите, е 40,2%. От всички гласуващи 3,5% твърдят, че ще гласуват с „Не подкрепям никого“.

За европейските избори декларативната активност е очаквано по-ниска – 37,7%, като трябва да се имат предвид нюансите в изборните списъци, неяснотата доколко декларативната активност ще се възпроизведе на терена и как националните избори ще увлекат активност за европейските. 3,1% декларират твърдо намерение за гласуване с „Не подкрепям никого“ в изборите за Европейския парламент.

Това показват резултатите от сондаж на „Галъп интернешънъл болкан“ за Българското национално радио. Той обхваща 1003 пълнолетни българи в представителна извадка и е проведен чрез интервю „лице в лице“ с таблети между 29 май и 4 юни. Сондажът не може да бъде автоматична прогноза за изборен резултат, а е все пак моментна снимка преди финалните дни, обясняват от социологическата агенция. 

Ако декларациите на респондентите се потвърдят и сред тепърва решаващите за кого да гласуват стотици хиляди българи, дяловете на подадените за партии и коалиции гласове биха били следните:

ГЕРБ-СДС биха имали 25,9% от гласовете, ПП-ДБ – 15,7%, „Възраждане“ – 15,5%, ДПС – 15,3%. На този етап е трудно да се определи кой действително би завършил на второ и трето място. БСП биха имали 8%, ИТН – 6,1%.

На сравнително удобна позиция дори за атака на „летвата“ са „Солидарна България“ с 3,1% и „Синя България“ с 2,8%.

Трудно прогнозируем ще бъде резултатът на „Величие“ – засега с 1,7%. В битката за процент са ВМРО с 1,3%, „Български възход“ – 1,1% и „Левицата!“ – на самия ръб от 1%.

Подредбата в тези тесни рамки, разбира се, е въпрос на множество фактори и възможни изненади. Без да бъдат подреждани под еднопроцентовия праг, но с нелоши изгледи да се прицелят в него, сега са формации като тези на Васил Божков, на Радостин Василев, като „Зелено движение“, формацията на Иван Гешев и други.

За Европейския парламент, както може да се очаква, декларативните дялове на подадените за партии, коалиции и кандидати гласове са твърде сходни с тези за изборите за Народното събрание, но личат и известни разлики.

ГЕРБ-СДС биха взели 25,7% от гласовете, ПП-ДБ – 15,9%, „Възраждане“ – 15,4%, ДПС – 14,9%, БСП – 7,9%. ИТН с 5,9% е точно на ръба за прескачане на бариерата за представителство в ЕП.

По-назад сега остават „Солидарна България“ – с 3%, „Синя България“ – 2,6% и др.

* Методология: Данните на „Галъп интернешънъл болкан“ са за Българското национално радио. Изследването е проведено между 29 май и 4 юни 2024 г. сред 1003 души по метода „лице в лице“ с таблети. Двустепенната гнездова извадка е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.1% при 50-процентните дялове. 1% от цялата извадка е равен на около 54 хиляди души. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Бъсеску: Днешният вот противопоставя два диаметрално различни политически курса – „промосковски“ срещу „проатлантически“