Human Rights Watch: България отблъсква мигранти с насилие и полицейски кучета

Human Rights Watch: България отблъсква мигранти с насилие и полицейски кучета

Human Rights Watch: България отблъсква мигранти с насилие и полицейски кучета

Международната организация за правата на човека Human Rights Watch обяви днес, че българските власти атакуват афганистанци и други търсещи убежище, като използват полицейски кучета и други форми на насилие, за да ги изтласкат обратно през границата с Турция, предава Асошиейтед прес.

Според организацията мигрантите съобщават, че са били бити, ограбвани и събличани. В допълнение полицията не им е позволявала да кандидатстват за убежище в България.

„Българските власти брутално и бързо отблъскват мигранти и търсещи убежище хора през сухопътната граница с Турция“, казва Мишел Рандава, служител по правата на бежанците и мигрантите в HRW.

„Европейският съюз трябва да гарантира, че България незабавно ще спре нелегалните и нечовешки отблъсквания по своите граници и ще подсигури на търсещите убежище достъп до справедливи процедури за предоставяне на подслон.“

От организацията настояват, че „Фронтекс (Европейската агенция за гранична и брегова охрана) трябва да направи вътрешно разследване за всички твърдения за неуспех да предотврати незаконното отблъскване на мигранти“.

Министерството на вътрешните работи у нас не е коментирало доклада на HRW, но в миналото държавни служители са отричали малтретирането на мигранти.

От Human Rights Watch заявяват, че в периода между ноември и април са интервюирали 15 афганистанци, които казват, че са „жертви на 19 отблъсквания от българските власти от България към Турция“.

12 от интервюираните заявяват, че българските власти са използвали полицейски кучета, когато мигрантите са се сблъсквали с тях. Петима казват, че полицейско куче е ухапало тях или някого другиго от групата и че не са се движили при нападението от кучето.

„Имаше човек (в нашата група), който започна да говори на български“, споделя един от интервюираните, който преминава границата с група от около 25 мъже през март или април 2022 г. „Този човек беше работил в България за 3 или 4 години и затова знаеше езика… Полицаите му задаваха въпроси… после пуснаха кучето (върху него). Молеше се на български да спрат кучето . (Всички) видяхме как кучето го хапе, ръцете му кървяха… след атаката полицията… плашеше този човек с кучето. Каишката на кучето беше в техните ръце и те се преструваха, че я пускат.“

21-годишен афганистанец разказва как с група хора са се загубили при преминаването в България и случайно са открили полицейски участък, където имало само 1 полицай. Той бързо повикал подкрепление. Според афганистанеца полицията е набила него и неговите приятели и им е взела всички пари и чанти. След това властите са ги завели до оградата на границата между България и Турция, където са продължили да ги бият. Младежът чупи и двете си ръце, след като е бутнат в окоп.

„Когато ни извадиха от колата, ни казаха да повтаряме „No Bulgaria“ и докато не го повторихме, те продължаваха да ни бият… Връщаха ни само по бельо.“

Друг 27-годишен мъж разказва, че полицаите са били облечени с черни дрехи, а лицата им са били закрити. „Ритаха ни като футболни топки… Ритаха ме във всяка част на тялото, можех да предпазя само главата си… Носиха (тежки) ботуши… На границата те пак ни набиха… и ни казаха да не се връщаме обратно.“

22-годишен афганистанец разказва, че през лятото на 2021 г., при опит да влезе в страната българската полиция е взела всичко каквото има, в това число дрехите и обувките. Той е опитал да влезе у нас и през ноември 2021 г.

„Поведението (на българските власти) беше лошо, дори и с жените… Претърсваха жените, както мъжете… Нямаше жени-полицаи с тях, всички полицаи бяха мъже… полицаите пипаха жените с ръце навсякъде по телата им. Когато жените се опитваха да ги спрат или да кажат нещо (като протест), полицаите слагаха пръст на устните си, за да им дадат знак да спрат да говорят“, казва той.

В края на 2021 г. Българският хелзински комитет съобщи, че за годината са регистрирани 2 513 отблъсквания на бежанци, които засягат 44 988 души, напомнят от HRW.

„В момент, в който българските власти посрещат украинските бежанци, като им дават достъп до информация за временна закрила и живот в България, те брутално малтретират афганистанци и други търсещи убежище на границата им“, заявява Мишел Рандава. „Българските власти трябва да разширят същото разбиране и достойно отношение към всички търсещи убежище, както правят с украинците“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ