Игнорирането на хиперавтоматизацията може да доведе до социално изключване

Игнорирането на хиперавтоматизацията може да доведе до социално изключване

Игнорирането на хиперавтоматизацията може да доведе до социално изключване

Красимир Кръстев е основател и управител на RPA Consulting. Притежава над 10 години опит в корпоративния мениджмънт и управлението на проекти в публичния и частния сектор. Участвал е в управлението и структурирането на процеси на международни компании в FMCG и IT сегмента. От старта си през 2016 г. до сега RPA Consulting е разработила над 100 автоматизации на компании в България и чужбина. Фокусирана е върху разрабтка на cross-platform RPA (роботизирана автоматизация на процеси) решения за крайни клиенти. Компанията е сертифициран партньор на UiPath и Automation Anywhere, разполагайки с ресурс с най-висока степен на акредитация за разработка върху двете платформи.  

Красимир Кръстев ще е един от спийкърите в дискусионния панел „Dataverse” на първата технологична конференция, която списание „Мениджър“ организира – Technovation 2022. Тя ще се проведе на 19.05 в Sofia Event Center.

- Г-н Кръстев, как бихте обяснили хиперавтоматизацията на човек, който никога не е чувал за нея?

- Хиперавтоматизацията е просто следващата фаза от развитието на автоматизацията. Ако при втората имаме автоматизиране на синергията между човек и машина, то в случая на хиперавтоматизацията вече автоматизираме взаимодействието между автоматизирани процеси- а именно между машини. Докато при автоматизацията имаме процеси, които се извършват от хора, както и такива, които се извършват от машини в условията на не-инвазивност за бизнеса, а именно без човеко-центричните процеси да търпят промяна заради автоматизацията, то при хиперавтоматизацията се моделират изцяло нови процеси, които максимално да улеснят интеракцията между роботи и да улеснят тяхното взаимодействие.

- Кои сектори (ще) са най-много повлияни от нейната все по-честа употреба?

- Секторите, в които, както при автоматизацията, има висок обем от задачи, са подвластни на логика и правила. В индустриалния свят това са производствата, опаковането, логистиката, fulfillment-а, а в административния - финансите, счетоводството, банковото дело, застраховането, инвестициите, управлението на поръчки и доставки, IT администрацията и управлението на човешкия ресурс.

- Защо някои анализатори смятат, че хиперавтоматизацията е не просто задължителна функция, а средство за оцеляване?

- Някои от по-крайните анализатори виждат в хиперавтоматизацията начин за драстично намаляване на оперативните разходи на бизнеса и администрацията, като респективно виждат в нея най-ефективния метод за справяне с настаналата висока инфлация и увеличението на разходите за оперативна дейност, която е базирана на служители.

В масовия случай това е истина, и някои бизнес наистина могат да се окажат в ситуация, в която това е единственото „спасение“, но по мое мнение автоматизацията навлиза толкова бързо в бизнеса и съвременния живот, и се вписва толкова добре в условията на класически капитализъм, че социалната отговорност на бизнеса и администрацията трябва да се поставя на все по-преден план. Ако организациите, тръгнали в посока на хиперавтоматизация не започнат спешно да адресират социалният аспект на ефекта от технологията, рискуваме да застрашим от социално изключване все по-нарастващ брой хора.

Генерален партньор на Technovation 2022 е Nexo.

Основни партньори са Kyndryl БългарияTek ExpertsA1Бош Домакински уреди България.

Конференцията се провежда и с подкрепата на АлтеркоModisAcronisLirex, Център за компетентност QUASAR, The Singleton.

Институционални партньори са BESCO – Българската стартъп асоциация, БАИТ, БАСКОМ, AIBEST, Българска стопанска камара, Френско-българска търговска и индустриална камара и Германо-Българската индустриално-търговска камара.

Медийни партньори на Technovation 2022 са БНТdir.bgKaldata, dev.bg.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ