КНСБ: 1473 евро са нужни за месечната издръжка на тричленно семейство у нас
1473 евро е необходимият месечен доход за тричленно семейство (двама възрастни и едно дете до 14 г.). За един работещ, живеещ сам, са нужни 818 евро. Това показват данните на Конфедерацията на независимите синдикати в България за първото тримесечие на 2026 г.
„За една година 73 евро повече са нужни за тричленно семейство, а за сам работещ – 40 евро повече“, обясни президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Повече от половината от наетите лица се осигуряват на по-нисък доход от заплатата за издръжка (58,3%), отчитат от КНСБ. От синдиката посочиха като позитивна тенденция, че общият брой на хората в тази група намалява на годишна база. Оттам считат, че това се дължи на общото повишение на доходите през последните 12 месеца, предава БТА.
Към края на 2025 г. България достигна ниво на доходите от 68% от средноевропейските стойности, отбелязаха от синдиката. Гражданите, осигурени до размера на минималната работна заплата на пълно работно време, представляват 12,2% от всички наети на пълно работно време (един на всеки осем души), добавиха от синдикалната организация.
Продължава ръстът на годишна база при хранителните стоки (6,2%), съобщиха от КНСБ. По данните на синдиката 329 евро са нужни на един работещ за храна и обществено хранене. По-сериозен ръст на тримесечна база има при зеленчуците, плодовете, хляба, месото и яйцата. При кафето също има повишение.
„Факторите, които повлияха за изменение на дохода за издръжка, са цените на енергоносителите – природен газ, токът за бизнеса и петрол. От 1 юли следва да се случи плануваното либерализиране на пазара на електроенергията за бита. Това означава, че Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) вече няма да определя базовата стойност на електроенергията за бита, а ще бъде определяна от свободния пазар. Затова КНСБ настоява да се гарантира запазване след юли на сегашната базова стойност на електроенергията на бита - 71,60 евро за мегават час“, обясни Виолета Иванова, заместник-директор на Института за социални и синдикални изследвания и обучение (ИССИО).
От 1% до 9% е годишната инфлация, измерена по хармонизирания индекс на Евростат, който цели сравнение между държавите и тяхното ценово изменение, коментира директорът на ИССИО Любослав Костов. В България е 2,8%, колкото средното за Европейския съюз и малко над еврозоната, добави той.
Костов обобщи, че в България някои храни поскъпват значително на фона на средноевропейските стойности. Плодовете и ядките поскъпват с близо 15% за една година при 3,4% средно в Европа. Яйцата, киселото мляко, сирената, минералната вода са други продукти, които са по-скъпи у нас в сравнение с Европа, показват данните на КНСБ.
От синдиката настояват за засилени мерки от регулаторните органи в борба срещу необоснованото нарастване на цените на хранителни и нехранителни стоки. От КНСБ отново призоваха да се изготви дефиниция и методология за измерване на заплатата за издръжка. Постепенно приближаване на равнището на минималната работна заплата към това на заплатата за издръжка е друго искане.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
ООН: 41,6 млн. души са избягали от насилие и конфликти в родните си страни през 2025 г.
Свят |Президентът на FIFA: Организацията не може да управлява правителствата и полицията за визите
Спорт |Рекордното IPO на SpaceX може да направи над 4000 души милионери
Финанси |Рекорд за Европа: Колекция от картини на Модилиани, Пикасо и Малевич отива на търг за 270 млн. долара
Свят |Конго отчете над 600 случая на заразени с вируса ебола, проследяват 5500 контакта
Свят |Илюзията за евтиното: Как алгоритмите на Shein и Temu изкривяват пазара
Компании |364 са заболелите от морбили у нас. От тях 300 са деца
ЕС |Средно с 30% годишно се увеличава реализираната българска селскостопанска продукция в Kaufland
Компании |Времето: Жълт код за интензивни валежи е обявен в 16 области
България |Компаниите от Schwarz Group ускоряват развитието на дигиталния суверенитет с миграцията на 595 000 работни пространства към Workspace by STACKIT
Компании | Advertorial |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Парламентът прие мерките срещу необоснованото покачване на цените
България |САЩ и Иран отново си разменят удари в Близкия изток, петролът поскъпва
Енергетика |ADVERTORIAL
Компаниите от Schwarz Group ускоряват развитието на дигиталния суверенитет с миграцията на 595 000 работни пространства към Workspace by STACKIT
От законодателните промени до изкуствения интелект: защо знанието остава най-сигурната инвестиция за бизнеса
Коментари
Няма въведени кометари.