КС отмени повечето промени в основния закон в глава „Съдебна власт“ и остави орязването на Радев
Конституционният съд отмени като противоконституционни голяма част от промените в Конституцията в глава "Съдебна власт". Според съда противоконституционни са текстовете, с които Висшият съдебен съвет се разделя на два отделни съвета, ограничават се правомощията на главния прокурор и се въвежда механизъм за разследване на обвинител номер едно. Така на практика се отменя цялата съдебна реформа, съобщи БНТ.
Посочените конституционни разпоредби запазват редакцията си преди влизане в сила на Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България. Правните последици, настъпили при действието на тези промени в посочените конституционни разпоредби до влизане в сила на настоящото решение, запазват своя правен ефект.
Остават в сила промените, с които се променя реда за назначаване на служебно правителство, като президентът ще трябва да избира служебен министър-председател от списък с лица, заемащи висши публични длъжности, а кандидатът за служебен премиер ще предлага състава на служебния кабинет. Остава и въведената възможност за народни представители да бъдат избирани кандидати, които имат двойно гражданство - българско и на друга държава.
Само Десислава Атанасова и Борислав Белазелков са подкрепили промените в съдебната система в цялост, а Константин Пенчев - частично, но без орязаните правомощия на главния прокурор по отношение на сезирането на КС. Съдиите са обявили за невалидни и промените за квалифицираното мнозинство при избор на някои институции, написването на специален закон за служебното правителство и орязанитие правомощия по отношение на указите на държавния глава при нацзначаването на шефовете на върховни съдилища. Докладчици по делото са шефката на КС Павлина Панова, Мариана Карагьозова-Финкова и Соня Янкулова.
Против орязването на правомощията на държавния глава са били съдиите Павлина Панова, Мариана Карагьозова-Финкова, Таня Райковска, Атанас Семов, Янаки Стоилов и Соня Янкулова. Те приемат, че лимитирането на служебен премиер е противоконституционно. На друго мнение са съдиите Константин Пенчев, Филип Димитров, Надежда Джелепова, Красимир Влахов, Борислав Белазелков и Десислава Атанасова, които приемат, че списъкът от 10 души, между които държавният глава може да избира служебен премиер, не е противоконституционно.
И тъй като съотношението е 6 на 6, няма решение на казуса и остава новият текст.
Делото бе образувано по искане на президента на Република България и на 48 народни представители от 49-ото Народно събрание за установяване на противоконституционност на промените в Конституцията, въведени със Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България. В заседанието в петък са участвали всички конституционни съдии. Решението на КС идва два дни, след като България беше похвалена от ЕК за някои от конституционните промени в частта съдебна власт.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.