Над 30 000 са заявленията за гласуване извън страната на вота през октомври 

Над 30 000 са заявленията за гласуване извън страната на вота през октомври 

В Централна избирателна комисия са получени 30 688 заявления за гласуване в чужбина. Те са по-малко от тези за изборите на 9 юни. Те ще бъдат вписани в избирателните списъци по места, като в секциите зад граница ще могат да гласуват и неподали заявление, но ще попълват на място декларация. Това заяви в ефира на bTV председателят на комисията Камелия Нейкова.

Срокът за подаване на заявления изтече в полунощ, а техният брой има значение за това колко и къде ще са местата за гласуване зад граница. Най много - над 18 000 са заявленията от Турция. Следват тези от Германия - 2 300, Великобритания – близо 2 000 и САЩ - с малко над 1 200.

По закон, се разкриват и така наречените "служебни секции" в посолства, консулства и места, на които на предходни избори са гласували не по малко от 100 избиратели.

Всеки, който има право да гласува и се намира в чужбина, може да упражни правото си на вот срещу документ за самоличност. А до 12 октомври е срокът за подаване на заявление по настоящ адрес, припомни Нейкова. 

Вчера Централната избирателна комисия показа образец на бюлетината за предсрочните парламентарни избори на 27 октомври и демонстрира гласуването с машина. Общо 28 партии и коалиции ще видят имената си в бюлетината за 51-вото Народно събрание.

"Бюлетината за гласуване в изборите за народни представители е същата както в предходни такива избори. Последно гласувахме на 9 юни за парламент. При гласуването с машини също няма никаква промяна – дори ще е много по-лесно, защото само един вид избори имаме – ще се отпечатва една бюлетина. Мястото, където се съхраняват машините и ще се съхраняват още време, е същото от момента, в който машините са в България. Това е един частен склад, на който е направен оглед, отговаря на изискванията за съхранение на машините и до момента те са там", обясни Нейкова.

Казусът със съхранението на машините е с оглед разпоредбата на Изборния кодекс, че те трябва да се съхраняват в склад - държавна собственост. През всички тези над 3 години не е намерено трайно решение на този въпрос. Последно през лятото на тази година в ЦИК получихме информация от МС, че отделните министерства не разполагат със свободен имот, който да бъде предоставен за съхранението на машините. Така с решение на МС от тази седмица отново се възлага на ЦИК да сключи договор за съхранение на машините за следващия период и държавата да плаща наем, каза още Камелия Нейкова.

Тя заяви още, че когато няма избори, наемът на склада е около 45-50 хиляди лева. Има обаче складови дейности, когато сме в активен изборен период, в какъвто се намираме сега, тогава разходите се повишават до 200 хиляди лева, посочи председателят на ЦИК.

"Индексацията предвижда – това е предложението за договор, което беше изпратено в края на август на вниманието на министъра на финансите и на МС, цената за наем да остане непроменена от стария договор, а всяка година цената за складовите дейности да се индексира според един иднекс в сектор "Логистика". Така оскъпяването е около 16%", допълни Нейкова.

Става дума за 12 837 машини. Складът за тях трябва да отговаря на определени изисквания за температура, да има стелажи и рампи, защото движението на машините е много интензивно, когато има избори.

Държавата, в лицето на изпълнителната власт, трябва да намери решение, защото пък Изборния кодекс е възложил на ЦИК да контролира съхранението на машините, а на практика ни се възлага и сключването на договор за тяхното съхранение“, допълни тя.

Нейкова отбеляза още, че рискове винаги има, но към момента няма такива, които да доведат до ситуация да няма машинно гласуване на изборите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ