Оптимистични прогнози за развитието на жилищния пазар у нас

Оптимистични прогнози за развитието на жилищния пазар у нас

Оптимистични прогнози за развитието на жилищния пазар у нас

Оптимистични прогнози за развитието на жилищния пазар очертаха гост-лекторите в първия панел на годишната конференция за строителство и инвестиции, който списание "Мениджър" организира за втора поредна година. Повечето от тях разглеждат жилищния пазар като стабилен и вярват, че все още сме в добра ситуация, за да подобрим качеството си на живот. Един от съветите, които се чуха на конференцията беше: "Купувайте дори в криза жилища и имоти". Като цяло експертите, дискутиращи в първия панел на форума "Жилищен пазар – пренареждане" очакват стабилност при имотните сделки, освен ако даден геополитически фактор не се намеси и не окаже непредвиден разтърсващ ефект. 

"Пазарът беше изключително динамичен. Свидетели сме на огромна инфлация в икономиката и социалния живот. При нас това се отрази с покачване на себестойността на строителството, както и на всички услуги и стоки. Доходите на гражданите обаче не се покачиха. Това доведе до следното - интересът към закупуване на жилища в големите градове остана висок и дори се засили, защото хората усетиха, че парите им се топят и искат сигурност, за да не се обезцени частта, с която участват. Но подписаните договори намаляват с 50%. Намаляват и сделките. При нас с 50% намаляха предварителните договори. Тоест, засилил се е интересът към покупка на жилища в големите градове, но възможността на хората да си купят жилище е намалял с 20%", каза Георги Шопов, председател на УС на Националнa асоциация на строителните предприемачи (НАСП)

Според него държавата не трябва да се намесва в пазара, а да се опростят механизмите, по които се достига до строително разрешение и бързо да изгради инфраструктура на прилежащи територии към градовете или такива в нея. "Искаме да печелим от оборота, а не от бутикови обекти, за които по 10 години се бавят строителните разрешения", добави Шопов.

"Тенденциите са еднакви в София и по-големите градове в страната - запазване на цените, намалял брой сделки, но се наблюдава и по-интересно явление - жилището не е само и единствено необходимост, то се превръща в елемент на социален статус. Тези фактори задават и тренд при търсенето на недвижими имоти. Много често хората заменят стари за нови жилища. На пазара се отваря ниша и все по-търсени стават проектите, които предлагат среда на живот", заяви Ралица Ценова, директор "Продажби" в Home2U. Тя даде за пример столичните квартали в "Манастирски ливади", "Малинова долина" и "Овча купел", където се продават повече проекти, които са различни по визия и концепция и по-търсени от средностатистическите сгради. 

"Пазарът е сегментиран има и различни купувачи с различна мотивация. Наблюдаваме, че голяма част от обществото търсят бягство от града при среден и висок сегмент.  И виждаме такава инвестиция в затворени комплекси около София. С бягство от града хората търсят да подобрят статута си или пък става дума за професионални инвеститори, които смятат че тези жилища лесно ще бъдат дадени под наем", каза Явор Пердухов, мениджър на Forton Homes

"Ние сме държава с най-бързо намаляващ брой граждани. След 20 години ще имаме различна демографска характеристика от тази в момента. Инвестицията в жилище не е най-иновативното решение макар да е най-близкото до гражданите. Ние сме сред страните в ЕС с най-голям дял на хора, които живеят в собствено жилище", посочи Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Институт за икономическа политика

Друг алармиращ фактор според него е изследването на МРРБ и Световната банка, което показва, че около 20% от жилищата са необитаем. В същото време голяма част от сградния фонд се нуждае от ремонт и саниране. "А местата, в които живеем, са пренаселени. Виждам сегментиране - хора, които купуват и такива, които не могат да си позволяват да отопляват жилищата си", коментира още той. 

Общината и държавата са длъжни да се намесват на жилищния пазар, убедено сподели Георги Шопом. И даде пример с Виена, където общината дава терени на строителни предприемачи срещу обезщетение, като в замяна получава жилища. Така тя поддържа огромна банка от общински жилища - предоставя ги на хора, които да плащат наем и регулира пазарните принципи. Когато има бум на цените от тази банка общината излиза на пазара и предлага жилища. После пак изкупува жилища и така не позволява да има спекулативен спед или бум на цените на жилищата, описа модела той. 

По думите на Ралица Ценова, макар и с временни колебания, при кризи тенденцията винаги е за покачване на цените на жилищата, но е важна и себестойността на произведения продукт. Има забавяне при покупките на зелено, защото хората са станали по-предпазливи, посочи тя, но и заяви, че плановете са оптимистични - инвеститорите си правят сметката, че до издаването на акт 14 - завършен груб строеж, ще са продали 20% от сградата.

Според Ясен Георгиев инфлацията накара голяма част от потребителите да търсят решение за себе си или за инвестиция, но ниските лихвени равнища позволиха на хората, които са се колебаели да бъдат по-смели.  

В презентация, подготвена специално за конференцията Георгиев, представи данни от проучването Mckinsey Global Survey on Economic Conditions от края на месец август и началото на септември за най-големите потенциални рискове пред икономическия растеж в Европа. Изследването, в което са участвали мениджъри от цяла Европа, показва, че близо 50% от респондентите смятат инфлацията за най-големия риск. На второ място е геополитическата нестабилност и конфликтите.

С пряко отношение към строителството и инвестиционната дейност са следващите фактори – ръстът в лихвените проценти и волатилността в цените на енергийните ресурси. По думите на Георгиев добрата новина от проучването е, че мениджърите в Европа не виждат несигурността в пазара на недвижимите имоти като потенциален риск.

Той също така отбеляза, че според последната прогноза на Европейската комисия от месец септември икономиката на Европейския съюз продължава да расте, макар и с намалена инерция. Колкото до икономиката на България най-актуална към момента е прогнозата на Европейската банка за възстановяване и развитие, според която БВП на България ще нарасне с 1,6% тази година и 2,6% през следващата.

Вижда се тенденция за укротяване на инфлацията в редица сектори, като най-стръмен е спадът при материалите за текущ ремонт и поддържане на жилища, както и цените на комуналните услуги, отбеляза Георгиев и добави, че има и стабилизация при равнищата на наемите на жилища.

"Очакваме спадът на инфлацията да доведе до реално увеличаване на възнагражденията, което да бъде съпроводено и с нарастване на инвестиционната активност. Това се дължи както на отлагането на инвестиции през последните години, както и очакванията, че с началото на следващата година ще се ускори процеса по усвояване на европейски фондове", обобщи той.

***

Генерален партньор: АРТЕКС ИНЖЕНЕРИНГ АД

Основни партньори: Shelly Group и Rashev & Co.

Конференцията се провежда и с подкрепата на Photomate, Home2UForton Bulgaria и Pulev Invest Group.

Партньор на коктейла: AYA Estate.

Институционални партньори са КСБ, БСК, Българска асоциация по водите, НСНИ, БГФМА, FIABCI, Германо-Българска индустриално-търговска камара и Френско-Българска търговска и индустриална камара.

Медийни партньори са БНТ, dir.bg, bTV Media Group, вестник „Строител“, Инженер.bg, STROIINFO.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ