Социалната комисия на второ четене: Минималната работна заплата става брутна

Социалната комисия на второ четене: Минималната  работна  заплата става брутна

Социалната комисия на второ четене: Минималната работна заплата става брутна

Брутната минимална работна заплата за страната за следващата календарна година да се определя до 1 септември на текущата година в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за предходната година. Това решиха депутатите от Комисията по труда, социалната и демографската политика. Те гласуваха на второ четене предложението за промени в Кодекса на труда  на Деница Сачева и група депутати от ГЕРБ-СДС, с което "минимална работна заплата" се заменя с "брутна работна заплата".

На първо четене в пленарна зала депутатите решиха размерът на минималната работна заплата за следващата календарна година да се определя до 31 октомври на настоящата година и в размер не по-малък от 50 на сто от брутната средна заплата за страната за периода от 12 месеца.  Вносител на законопроекта за изменение на Кодекса на труда са депутатите от „БСП за България“, припомня БТА. 

Срещу добавянето на определението "брутна минимална работна заплата" в ресорната комисия гласуваха депутатите от "БСП за България".  Според депутата от "БСП за България" и бивш социален министър Георги Гьоков на практика с приетото предложение се бламира определянето на адекватна минимална работна заплата за 2023 г. 

Деница Сачева от ГЕРБ-СДС пък  коментира, че  с предложението в Кодекса на труда, направено от тях, се залага механизъм за определяне на минималната работна заплата за в бъдеще. Сачева добави, че брутната минимална работна заплата включва в себе си всички постоянни плащания, които се дават от работодателя, като извън тази брутна минимална работна заплата могат да бъдат договаряни и допълнителни социални придобивки. Тя посочи, че в понятието влиза и клас прослужено време.

Искрен Арабаджиев от "Продължаваме Промяната" също предлага минималната работна заплата да се определя като брутна. По думите му това е важно, предвид целта минималната работна заплата да бъде 50 на сто от средната, която се също се изчислява от НСИ като брутна.  В момента искаме да вкараме клас прослужено време в рамките на тази минимална работна заплата, поясни депутатът. Според него предложението на ГЕРБ е подобно, но за разлика от тях от ПП предлагат брутната минимална работна заплата да се определя не на база 12-те месеца от предходната година, каквото е предложението на ГЕРБ, а на база последните две тримесечия, за които има данни от НСИ. 

Според  Арабаджиев с предложението на ГЕРБ минималната брутна работна заплата става 765 лв., а ако  се приеме тяхното предложение в пленарна зала, нейният размер ще е 868 лв., 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ