Средната брутна заплата нараснала със 17% за година
Средната брутна месечна работна заплата за март e 1953 лева, съобщават от Националния статистически институт. През януари тя е била 1863 лв., а през февруари - 1830 лв.
През първото тримесечие на 2023 г. средната месечна работна заплата e 1882 лв. и нараства със 17.3% спрямо същия период на предходната година. Най-голямо e увеличението в икономическите дейности „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ - с 26.9%, „Транспорт, складиране и пощи“ - с 25.2%, и „Селско, горско и рибно стопанство“ - с 24.2%.
Икономическите дейности с най-високо средномесечно трудово възнаграждение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение през първото тримесечие на 2023 г. са:
- „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - 4 578 лева;
- „Финансови и застрахователни дейности“ - 2 972 лева;
- „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ - 2 847 лева.
Най-нископлатени са били наетите лица в икономическите дейности:
- „Хотелиерство и ресторантьорство“ - 1 098 лева;
- „Други дейности“ - 1 228 лева;
- „Селско, горско и рибно стопанство“ - 1 365 лева.
Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата през първото тримесечие на 2023 г. в обществения сектор нараства с 16.5%, а в частния - със 17.5%.

Наетите лица по трудово и служебно правоотношение към края на март 2023 г. нарастват с 47.5 хил., или с 2.1%, спрямо края на декември 2022 г., като достигат 2.31 млн. сочат предварителните данни на Националния статистически институт.
Спрямо края на четвъртото тримесечие на 2022 г. най-голямо увеличение на наетите лица се наблюдава в икономическите дейности „Хуманно здравеопазване и социална работа“ - със 7.1%, в „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 4.7%, и „Строителство“ - с 4.3%.
Намаление на наетите лица по трудово и служебно правоотношение с 0.2% е регистрирано в дейност „Държавно управление; държавно обществено осигуряване“. В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите „Преработваща промишленост“ и „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети“ - съответно 20.3 и 16.7%.
В края на март 2023 г. в сравнение с края на март 2022 г. наетите лица по трудово и служебно правоотношение нарастват с 33.3 хил. или с 1.5%.
Най-голямо увеличение на наетите се наблюдава в икономическите дейности „Хуманно здравеопазване и социална работа“ - с 14.5 хил., „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - със 7.1 хил., и „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 6.0 хил., а най-голямо намаление - в „Преработваща промишленост“ - с 3.0 хил., и в „Административни и спомагателни дейности“ - с 2.0 хиляди.
В процентно изражение увеличението е най-значително в икономическите дейности „Хуманно здравеопазване и социална работа“ - с 8.8%, „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 6.9%, и в „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - с 6.2%, а най-голямо намаление е регистрирано в „Административни и спомагателни дейности“ - с 1.7%, и „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ - с 1.1%.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Компаниите Blackstone и CD&R обмислят купуване на производителя на сладолед Magnum
Компании |Инвеститори оценяват разработчика на изкуствен интелект Аnthropic на 900 милиарда долара
Компании |Пентагонът отменя разполагането на 4000 войници в Полша, Варшава уверява, че сигурността не е застрашена
Свят |На фокус следващата седмица: Несигурността на пазарите се запазва
Икономика |Kioxia отчита рязък скок на печалбите заради бума на изкуствения интелект
Компании |Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Автомобили | Advertorial |На днешната дата, 15 май. Международен ден на семейството
На днешната дата |Работата през лятната ваканция - все по-предпочитана от непълнолетните
България |Бившият капитан на Англия Дейвид Бекъм стана първият спортен милиардер във Великобритания
Свят |Започва „Кръговрат“ - първият фестивал за устойчиво кино в България
Любопитно |Европейската комисия води разговори с OpenAI и Anthropic за достъп до AI модели
ЕС |Денят, в който Рим се опита да забрани инфлацията
Икономика |Кой печели и губи от срещата на върха между САЩ и Китай?
Общество |ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.