Ще може да се отнема имущество от престъпна дейност, притежавано от трети недобросъвестни лица

Ще може да се отнема имущество от престъпна дейност, притежавано от трети недобросъвестни лица

В полза на държавата вече ще може да се отнема имущество, придобито от престъпна дейност и притежавано или държано от трети недобросъвестни лица. Това предвиждат изменения в Наказателния кодекс, предложени от Министерския съвет, които Народното събрание прие на първо четене със 110 гласа "за", 8 "против" и 44 "въздържали се".

В полза на държавата ще се отнема имущество, придобито от съпруг, лице във фактическо съжителство, роднини по права линия без ограничение на степените и по съребрена до четвърта, включително по сватовство, ако са могли да предполагат за произхода му, както и когато стойността на имуществото е на стойност значително надвишаваща или е по-ниска от пазарната стойност. Тези трети лица могат да участват в наказателното производство чрез повереник.

Удължават се сроковете за разследване, като се дава право на допълнително удължаване, ако прокурорът поиска това. По искане на прокуратурата могат да удължават се и сроковете за обезпечаване на конфискацията.

Отпада изискването при дела за компютърни престъпления информационни данни да се записват върху хартиен носител. Създава се процесуален ред за изземване на криптоактиви като обект или средство за престъпление, за да могат да бъдат съхранени за целите на производството, предава БНР. 

Министърът на правосъдието Георги Георгиев защити промените и напомни: "На първо четене днес гласувате последния, трети пакет от промени в НПК, които ако бъдат гласувани и подкрепени и на второ четене преди лятната отпуска, ще имаме възможност да докладваме като изпълнен последния, трети пакет за изваждане на България от "сивия списък".

"Ако законопроектът бъде приет на първо гласуване, ние ще предложим промени - както, за да спрем това вечно удължаване на досъдебните производства, което се цели с тези по-дълги срокове за разследване, така и по отношение на безконтролни искания, които вече ще последват от страна на Прокуратурата за безкрайни срокове на обезпечителни мерки, което в някои случаи може да се използва за репресии от страна на разследващите срещу гражданите", предупреди Петър Петров от "Възраждане". 

Срокът за предложения между първо и второ четене беше намален на 3 дни.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Прашутистът, който скочи от стратосферата, загина при полет с парапланер
Президент на Иран си взе такси, след като заредиха колите от кортежа му с разреден бензин
Радев: Правителството е декор на дуото Пеевски-Борисов, а правосъдието е избирателно
Словакия ще спре да блокира одобрението на 18-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия
NATO се готви за едновременен конфликт с Русия и Китай през следващите две години
Може ли Европа отново да стане привлекателна за инвеститорите?
На днешната дата, 18 юли. 188 години от рождението на Васил Левски
Велислава Делчева е новият омбудсман на България