Външно: Отношението на Сърбия към българите противоречи на основни принципи на ЕС

Външно: Отношението на Сърбия към българите противоречи на основни принципи на ЕС

Външно: Отношението на Сърбия към българите противоречи на основни принципи на ЕС

Приемаме за изненадващи и крайно неуместни изявления, които чрез хипотези и в преследване на вътрешнополитически цели поставят под съмнение съществуването на българи в Сърбия и необходимостта от защита на техните права. Това накърнява достойнството на сънародниците ни в съседната държава и по никакъв начин не допринася за развитието на добросъседски отношения с България. Това се посочва в декларация на българското министерство на външните работи по повод последните скандалните изявления на сръбския министър на външните работи Ивица Дачич.  

Припомняме, че Ивица Дачич каза в телевизионно интервю за сръбската телевизия Пинк, че България не признава националните малцинства, но от друга страна реагира по повод положението на българското национално малцинство в Сърбия. "Като им кажете - а сърби в България, казват - няма сърби в България. Това е все едно ние да кажем, че няма българи в Сърбия и тогава няма и проблеми на българското национално малцинство", каза още сръбският външен министър.

Според данните от последното преброяване на населението миналата година като българи се определят около 12 900 души в Сърбия, чието население е около 6,7 милиона, предава БТА.

"Както и досега, България ще продължи да полага грижи за гарантиране на правата на всички български общности зад граница. Това е един от основните приоритети на Министерството на външните работи. По отношение на Република Сърбия и българското национално малцинство там, България ще продължи да настоява институциите в съседната държава да спазват собственото си законодателство в областта на правата на националните малцинства, както и ангажиментите, произтичащи от процеса на присъединяване към ЕС", се казва в декларацията на българското министерство по повод думите на Ивица Дачич. 

В нея се посочва, че разликата между конституционното устройство на Сърбия и други държави, сред които и България, не може да бъде използвана като аргумент за евентуален отказ на сръбската държава да изпълнява своя ангажимент за гарантиране на правата и свободите на представителите на националните малцинства, включително на българите.

"Приемаме за изненадващи и крайно неуместни изявления, които чрез хипотези и в преследване на вътрешнополитически цели поставят под съмнение съществуването на българи в Сърбия и необходимостта от защита на техните права. Това накърнява достойнството на сънародниците ни в съседната държава и по никакъв начин не допринася за развитието на добросъседски отношения с България. Подобно поведение противоречи на основни принципи и ценности на Европейския Съюз и на декларирания стремеж на Сърбия за членство в това демократично семейство", пише още в декларацията на МВнР.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ