Въвеждат ясни критерии как трябва да изглеждат етикетите лев-евро на стоките

В рамките седем дни правителството ще предложи промени в Закона за въвеждане на еврото, които предвиждат - допълнителни мерки срещу необосновано покачване на цените, завишаване на санкциите и увеличаване на контролните правомощия на Комисията за защита на потребителите. Това стана ясно по време на свиканото от премиера Росен Желязков заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в Република България.
В хода на заседанието министърът на финансите Теменужка Петкова представи промените, които кабинетът изготвя на база на анализите и резултатите от проверки на НАП и КЗП, извършени от началото на месец юни. На първо място Петкова изтъкна противодействието срещу опити на някои търговци необосновано да увеличат цените на предлаганите от тях стоки и услуги. Финансовият министър посочи, че към настоящия момент законът предвижда санкция единствено в периода на двойното обращение – от 1 януари до 31 януари 2026 година.
„В интерес на потребителите е този период да бъде удължен, като той ще започне от периода на двойното обозначаване на цените и ще приключи до 31 декември 2026 г.“, заяви Петкова.
Друга промяна в закона, която правителството предлага, се отнася до етикетирането на стоките. Проверките до настоящия момент показват, че са налице опити на някои търговци да етикетират неправилно цената както в евро, така и в лева, подвеждайки потребителите.
„Трябва да бъдат въведени много ясни критерии и правила по отношение на това какъв шрифт трябва да имат съответно цените в лева и в евро след 8 август тази година, какъв цвят трябва да бъдат те, така че потребителите да не бъдат въвеждани в заблуждение“, изтъкна министърът на финансите.
Увеличаване размера на санкциите, предвидени в Закона за въвеждане на еврото, също е сред мерките, които кабинетът ще предложи.
„Санкциите трябва да бъдат завишени, тъй като по този начин те ще имат и превантивен характер по отношение на недобросъвестни търговци, които възнамеряват да увеличават необосновано цените“, заяви министър Петкова.
Контролните правомощия на Комисията за защита на потребителите също ще бъдат разширени. „В периода, в който ще действа Законът за въвеждане на еврото, трябва да бъдат дадени допълнителни правомощия на КЗП, които да имат възможност да реагират и да извършват контролни действия по отношение на опитите за необосновано покачване на цените на стоките и услугите“, изтъкна Петкова.
Министърът на финансите посочи, че именно защитата на потребителите е във фокуса на промените, които предлага правителството.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Как Великобритания ще насърчи електромобилността?
Свят |Солени глоби грозят търговците в Гърция, ако подвеждат клиентите при сезонните намаления
Свят |Големите банки искат да оставят в миналото търговския хаос от митата на Тръмп
Финанси |Китай дава условно одобрение на Synopsys за придобиване на Ansys
Компании |КНСБ: Цените на млечните продукти в България са едни от най-високите в Европа
България |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Хороскоп |Макрон: Свободата в Европа е изправена пред най-голямата заплаха от Втората световна война насам
Свят |Нощни автобуси вече ще се движат до столичното летище "Васил Левски"
Общество |Биткойнът прескочи прага от 120 000 долара
Финанси |САЩ ще изпратят системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на Украйна
Свят |Светът на парите: Доларът губи позиции като световна резервна валута, докато усилията за дедоларизация се ускоряват
Финанси |Националното разузнаване на САЩ ще разсекрети документи за тактиката на „дълбоката държава“
Свят |Сблъсъци около „делото Епстийн“: Слухове пращат в оставка шефът на ФБР заради конфликт с главния прокурор
Свят |

Коментари
Няма въведени кометари.