Без аптека на село във Видинско
С поредица от материали отразяваме състоянието на здравеопазването в селата от т.нар. изчезващ тип в област Видин.
Материалите се публикуват в рамките на подетата мащабна инициатива "Домашна аптечка". Нейна основна цел е да подсигури над 3500 комплекта с медицински материали за първа помощ на социално слаби лица, самотно живеещи възрастни хора и многодетни семейства в 82 села от областта с под 200 души население - границата, под която се смята, че населеното място е от изчезващ тип.
Един от най-бедните региони на България - Северозападният, се обезлюдява, но там все още живеят хора в нужда. Много от тях са жени и мъже, прехвърлили 70-годишна възраст. Те населяват селца с по 50, най-много 100 жители.
Десетки такива села има във Видинско. Особено край град Кула – третия по големина град в област Видин, разположен на 30 км от град Видин и на 13 км от сръбската граница. До Кула се стига от София през Белоградчик. По този път трудно може да се развие висока скорост. Проблем е инфраструктурата. Пътят е с много завои -вие се сред зелени хълмове, гористи местности. В далечината се виждат засадени ниво, акациите са цъфнали край реките.
Извити и стръмни са и повечето пътища до селата на община Кула. До тях може да се стигне след като се премине през центъра на град Кула. Кратки отсечки с преминаващи по шосето лади, каруци, стада от крави и дори диви животни - заек, фазани, водят от град Кула до селата Големаново, Извор махала, Коста Перчево, Полетковци, Старопатица, Тополовец, Цар-Петрово и Чичил. Селата се намират на разстояние от 7, до 35 км от града. По данни на ГРАО от март 2015 г. в град Кула живеят по настоящ адрес 3134 души. Заедно със селата, населението на едноименната община е 4454 души.
Хората в тези села живеят забравени от държавата, с труден, почти никакъв достъп до здравеопазване. При спешен случай като изгаряне на домашната печка или измръзване в студа, много от тях нямат у дома елементарни средства за първа помощ като бинт, спирт, йод. Случва им се да ги заболи зъб, гръб, но често нямат под ръка и най-достъпните обезболяващи като аналгин, например.
В никое от тези села няма аптека. Във вторник и четвъртък минават по домовете лекари от града, които им носят необходимите медикаменти. Какво обаче се случва, ако някой от местните пострада или се разболее внезапно в сряда?
При спешни случаи се вика линейка с единствения лекарски екип на община Кула - този на спешния медицински център в града. Този екип обслужва едновременно общинските центрове Кула, Бойница, Грамада и всичките 24 села, разположени около тях, обяснява кметът на Кула - Владимир Владимиров. Когато екипът е зает, се чака. Фармацевтът Людмил, който работи в една от трите аптеки в центъра на град Кула обяснява, че се е случвало нощем да го будят заради нужда от спешни материали за самопомощ при извънредни ситуации с наранявания.
Дори да искат да отидат до града за лекарства, възрастните хора от селата край Кула не могат да го направят, защото са трудно подвижни и нямат транспорт. Понякога могат да намерят чужда кола и човек, който да ги закара, да си купят лекарства, но само понякога.
"Ние си купуваме лекарствата от Видин, но дядото с мен вече много остаря - на 84 години е, и децата не му разрешават да кара колата", обяснява баба Иванка, седнала пред къщата си в село Големаново. Тя се радва да види хора да минават край двора й, дори и непознати, защото две-три думи да размени с тях са достатъчни да разнообразят живота й.
В села като Големаново и Полетковци след 14 ч. в делничен ден трудно може да се открие човек на улицата, в центъра. Хората са над 70-годишна възраст и обикновено се прибират по къщите си след като се погрижат за животните и градината сутрин. Но ги има - животът си личи по отворените прозорци, по лая на кучетата, които пазят дворовете, от поддържаните домашни градини.
До тези села се стига по завои, след отбивки, където не минават коли с часове и дни. За линейките е трудно да се придвижват през зимата, която в района е сурова, често с тежси снежни навявания. "Ако имате материали за първа помощ, оставете малко и на нашата къща.", примолва се баба Иванка от Големаново, седнала на пейката пред двора на къщата си, където се радва на котката си - "ще има малки", и на всеки, който мине и се запознае с нея.
Инициативата "Домашна аптечка" набира средства от всички, желаещи да я подкрепят, за закупуването на над 3500 аптечки с медицински материали за първа помощ, които да се дарят на социално слаби лица, самотно живеещи възрастни хора и многодетни семейства от селата на област Видин, където няма действащи аптеки. Сп. "Мениджър" и "Мениджър Нюз" са медийни партньори на проекта. Всеки, който се чувства съпричастен към каузата на кампанията, може да направи дарение на следната:
Банкова сметка за набиране на средства за кампанията „Домашна аптечка" в подкрепа на хората от област Видин:
ПЪРВА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА
Титуляр КАРИТАС БЪЛГАРИЯ
IBAN BG25FINV915012BGN0HENE
Основание: Дарителска кампания „Домашна аптечка"
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.