Българинът плаща около 700 лв. на година, за да му е топло
Около 700 лв. годишно възлизат разходите за топла вода и отопление на домакинствата у нас. Това показват предварителни данни на база до 15% от обработените сметки на абонатите за отоплителния сезон през 2011-2012 г, заяви пред БНР Ася Ангелова, председател на Асоциацията на топлинните счетоводители.
„В момента приключват вторите отчети. Срокът за изготвяне на сметките в София е 5 юли. Имаме още почти цял месец да изготвим сметките. Тези данни са първоначални. Всеки очаква да получи изравнителната си сметка, за да види какво се е случило през отоплителния сезон. Изравняването веднъж годишно не създава това усещане, когато се правят месечни отчети. С радиоотчети имаме реални данни всеки месец какво е потреблението на парно и топла вода”, заяви Ангелова.
По думите ѝ изравнителните сметки могат да се обжалват един месец след получаване на сметката.
„Сметката се предоставя на домоуправителя, след това той ги раздава на съгражданите си и оттогава тече 30-дневен срок за обжалване. Ако някой забележи някаква неточност, може да се обърне към фирата топлинен счетоводител, която го обслужва. С всяка следваща година гражданите все повече и повече се запознават с темата за дяловото разпределение и това води до все по-малко въпроси, по-малко се жалват хората. Повечето запитвания са във връзка с неотчетени абонати. Ако не са били отчетени абонатите, нека да се свържат с топлинния си счетоводител и да поискат нова дата за отчет. Сега е моментът това да се направи. Крайният срок е три месеца след предоставяне на сметката на упълномощеното лице. Но нека сега да се обадят, за да не получат няколко изравнителни сметки и да не стане объркване. Който на двете дати не предостави отчет и в срока до 5 октомври не потърси счетоводители и не бъде отчетен, му се начислява максимална енергия на отоплителните тела", заяви Ангелова.
Според нея, най-добрият начин, който е и в интерес на цялата кооперация, в която живеят гражданите, е те да потърсят фирмите и да бъдат отчетени. Ангелова каза, че има градове, в които от години се прилага месечен отчет.
„Всеки месец ние влизаме в апартаментите и отчитаме. Това е начин, който работи, но по-добрият начин, който би осигурил реални отчети е радиоотчитането. Тогава имаме пак всеки месец отчети, но няма манипулация на уредите от страна на потребителите. Няма задължение за слагане на радиоуреди, всеки сам има избор какъв уред да сложи. Между 5 и 10% са гражданите към момента, които са избрали радиоуредите за отчитане", добави Ангелова.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.