ГЕРБ спешно ремонтира закони заради бонусите
От април тази година ще влезе в сила изцяло нов механизъм за формиране на работната заплата и допълнителните възнаграждения на държавните служители. С тях ще се отменят парите за прослужено време, както и възможността висши администратори да си начисляват бонуси. Това съобщи зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ и председател на правната комисия Искра Фидосова пред БНР.
Досега висшите държавни служители са се възползвали от текстове в 34 закона, на базата на които правят извода, че след като за служителите може, те също се приравняват към служителите и са си начислявали допълнителните възнаграждения, обясни Фидосова. „ Сега отменяме тези текстове. В 90% от законопроекта за промени в Закона за държавния служител се предвижда отмяна на тези разпоредби във всичките тези закони", обясни още тя пред БНР.
Новият механизъм предвижда възнагражденията да бъдат два вида – постоянни и непостоянни. Брутната заплата ще се замени нов термин - основна заплата. Въвеждат се допълнителни възнаграждения с постоянен характер като изрично ще бъде описано, че това са пари за привличане и задържане на служителите за изпълнение на длъжности с особено важно значение за администрацията.
Към допълнителните възнаграждения с непостоянен характер ще спадат тези за нощен труд, за извънреден труд плюс три нови категории – за времето на разположение на работодателя, за постигнати резултати и за изключителни постижения. Ще бъде премахнато допълнителното възнаграждение за прослужено време, уточни Фидосова.
Въпросът с участието на висши администратори в бордове на фирми също ще бъде решен в следващите няколко месеца, обеща тя.
Спешният ремонт на закони, допускащи начисляването на петцифрени бонуси в държавната администрация е на фона на ожесточени спорове и скандали от няколко дни между ГЕРБ и опозицията.
Вчера, от управляващата партия оповестиха данни от Сметната палата, според които през 2007 година, по времето на кабинета "Станишев" 35 министри, зам.-министри и членове на политически кабинети са си раздали 733 000 лв.
От БСП и ДПС обаче отвърнаха с контраатака, като поискаха въз основа на Закона за достъп до обществена информация премиерът Бойко Борисов да даде точен отчет за бонусите, получени от неговите подчинени. Скандалът с бонусите тръгна от огласените данни за допълнителните пари, които си е начислила бившата вече шефка на здравната каса Нели Нешева, заради което тя бе принудена да подаде оставка.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
След излизането на „Одисея“: Великобритания отчете скок с 550% на онлайн търсенията за изучаване на гръцки език
Любопитно |Porsche ще съкрати още 5000 работни места до 2035 г.
Компании |Главният съдия на финала на Световното по футбол Славко Винчич приключи кариерата си
Спорт |Федералният резерв е изправен пред необичайно объркващ икономически момент
Икономика |Възход и спад в луксозните стоки: чанти и обувки губят популярност за сметка на бижутата
Бизнес |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно |30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
България |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |Прогноза: При лош сценарий на конфликта в Персийския залив бензинът у нас може да надхвърли 2 евро за литър
Енергетика |От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Общество | Advertorial |На днешната дата, 27 юли. Имен ден празнуват Добрин, Добри и Панталей
На днешната дата |Звездите за бизнеса от 27 юли до 2 август: Ускорение в професионалния ритъм
Хороскоп |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |LinkedIn и краят на илюзията за “професионална” социална мрежа
БизнесФилмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
БългарияГлад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
ИкономикаБългарските газови резерви: Между мита и реалността
ЕнергетикаПод 9% от българските компании използват AI
КомпанииТася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
ОбществоВръх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
ЛюбопитноADVERTORIAL
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Коментари
Няма въведени кометари.