Днес е Европейският ден за равно заплащане

Днешната дата, 2-ри март, е обявена от ЕК за Европейски ден на равното заплащане. Целта на тази инициатива е да бъде заострено вниманието на цялата общественост върху разликите в заплащането за труда на мъжете и жените, чиито усилия са по-ниско оценени в паричен план.

Европейският ден на равното заплащане беше отбелязан за първи път през миналата година, на 5 март. Датата на деня е плаваща и през 2012 г. е избрана да е днес, защото от началото на годината са изминали 62 дни. Символиката е, че точно с 62 дни повече работят жените в ЕС в сравнение с мъжете за постигане на средната годишна заплата.

Според актуалната статистика на „Евростат“ разликата в заплащането в полза на мъжете е 17,1% (365 дни в годината, умножени по 17,1% = 62.41 дни). Разликата в заплащането се изчислява на основата на средната разлика в брутното почасово възнаграждение на всички работници и служители, според JobTiger.

В България през 2010 г. жените са получили с 14,1% по-малко пари на час в сравнение с мъжете.

Възможностите за равно заплащане за труда на двата пола са основен принцип на ЕС, залегнал в Европейските договори още от 1957 г. насам. Разликите във възнагражденията на двата пола силно варират - от 2% в Полша до 27% в Естония. По последни официални данни разликата в заплащането на мъжете и жените в Европейския съюз е била средно 16,4% през 2010 г.

Защо се случва така?

● Децата се раждат с равни възможности, но очакванията за кариерно развитие на момичетата и момчетата са различни.

● Европейските експерти отчитат, че представителките на „нежния“ пол имат същото образование и често по-добра квалификация от мъжете, но уменията им в много случаи не са оценявани по същия начин. Мъжете израстват в кариерата по-бързо.

● Отговорностите по отглеждането на децата не са равно разпределени. Жените често са принудени да прекъснат кариерното си развитие или да търсят алтернативни методи за печелене на доходи, като непълното работно време и работата от вкъщи.

Неравенството продължава и в по-късен етап от живота на жените. Тъй като те  печелят по-малко от мъжете, впоследствие получават по-малки пенсии и съответно имат по-нисък стандарт на живот в късните години от живота си.

Компаниите в много европейски държави си поставят за цел да стимулират равенството между половете в израстването и трудовите отношения, смятайки че така подобряват имиджа си пред клиентите и потенциалните служители.

В Швейцария работи схема за сертифициране за равно заплащане, която е създадена от Обсерваторията за заетост към Университета в Женева и проучва нивата на заплатите в компаниите.

В Чехия и Словения фирмите, които предприемат стъпки за подобряване на баланса между работа и личен живот и насърчават участие на жените на управлението, получават специални отличия. За да се класират и да спечелят тези престижни конкурси, фирмите трябва да предоставят доказателства за вътрешни политики със силен ефект, които стимулират равенството между двата пола.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ