До две седмици държавата връща на бизнеса 550 млн. лв.

До две седмици държавата връща на бизнеса 550 млн. лв.

До 15 дни бизнесът ще получи от държавата забавените плащания в размер на 550 млн. лв. Вече е готова и схемата на плащане, съобщи премиерът Бойко Борисов след като кабинетът одобри дългоочаквания пакет с антикризисни мерки. Те са 60 и в ранните следобедни часове бяха подписани и от социалните партньори. Утре мерките, заради които Тристранката проведе 8 заседания и работи общо 50 часа, влизат за обсъждане в парламента. В пакета има редица непопулярни решения, но това е неизбежно, защото трябва да се разпредели поравно ефектът на кризата, заявиха участниците в Националния тристранен съвет. Едно от тежките решения е отлагане на предвиденото вдигане на пенсиите и вдовишките надбавки през лятото . Този ангажимент обаче ще бъде изпълнен в рамките на мандата на кабинета, обеща премиерът.

Изключително важно е, че намерихме възможност да се осигурят около 142 млн. лева допълнително за социални помощи, касаещи майките с деца, интеграционните добавки до края на тази година, съобщи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов.

Допълнително са заделени 10 млн. лева за субсидиране на заетост в районите с висока безработица. Осигурени са средства и за социалните трапезарии, така че те да могат да продължат работата си и през април. 14-те кухни изхранват 1200 крайно нуждаещи се.

Намерени са механизми за отпадане на тавана за обезщетенията за безработица. Те ще станат 60 % от дохода, който получават хората преди да бъдат съкратени.

Най-големите източници на приход, заложени в антикризисните мерки, са от приватизация, от свободните емисии за парниковите газове и съкращаване на разходите в бюджетната сфера, съобщи Иво Прокопиев, председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Става дума за около 500 млн. лева по всяка от тях. Според КРИБ очакванията от приватизация дори са силно занижени и предвиждат около 250 млн. лева, а реално в хазната може да влезе по тази линия 1 млрд. лева. Най-големият проблем на икономиката е, че няма ликвидност, коментира още Прокопиев В момента, ако видите парите в обращение, те са на ниво от 2007 година и вървят надолу, каза той.

Антикризисната програма предвижда още парите от приватизацията да продължават да влизат в Сребърния фонд, където е разработена по-гъвкава схема, така че инвестициите по него да донесат по-голяма доходност.

Гъвкав подход е заложен и по отношение на рестрикциите в държавните ведомства. Тези, които вече са въвели редуциране на заплатите с 10 %, няма да подлежат на повторна рестрикция.

Българската банка за развитие ще издаде ценни книжа, с които да изкупи или по друг начин финансира вземанията на фирмите от държавата. Стои и идеята за емитиране на държавен дълг.

 

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ