Експерти на ЕС ще търсят пропуски и слабости в системите за предпазване от бедствия

Експерти на ЕС ще търсят пропуски и слабости в системите за предпазване от бедствия

Експерти от Европейската комисия и държавите-членки ще проверят готовността на системите ни за предпазване и реакция при бедствия и аварии. За това се споразумяха на среща в Министерски съвет Екатерина Захариева – вицепремиер по икономическите въпроси и министър на регионалното развитие и инвестиционното проектиране и Кристалина Георгиева – еврокомисар, отговарящ за  международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи.

Целта на партньорската проверка е да се установят грешките, пропуските и слабостите  на нашата система, след което ще се дадат препоръки, с които да ги отстраним. През такава процедура вече са минали Великобритания и Финландия, уточняват от Министерството на регионалното развитие.

На срещата беше обсъдена ситуацията в бедстващите региони на страната и мерките, които предприема правителството за справяне с пораженията. Вицепремиерът Захариева подчерта, че до края на седмицата страната ни ще подаде апликационните форми към фонд „Солидарност“ на ЕС, с които ще кандидатстваме за финансова помощ за подпомагане възстановяването на Варна и Добрич. Стойността на щетите в двете области показва, че е достигнат критерият за национално бедствие - 240 млн.евро или 0,6% от Брутния национален доход.  В същото време продължава  оценяването на щетите и в останалите области, пострадали от обилните дъждове, включително и Мизия, където положението е най-тежко.

Обсъдена е и възможността правителството да изготви специална  програма за благоустройство с финансиране от структурните фондовете на ЕС. Специално за Мизия  най-вероятно ще бъде възможно финансиране по Програмата за развитие на селските райони. „Градът попада в най-бедния региона на държавата, за това трябва да се възползваме от всички възможности да помогнем на хората да подобрят качеството си на живот“, подчерта Екатерина Захариева.

Вицепремиерът информира  еврокомисар Георгиева, че в петък ще заседава Междуведомствената комисия по бедствия и аварии към МС.  На заседанието ще се анализират всички възможности за пренасочване на ресурси в помощ на хората от засегнатите региони.

От своя страна Кристалина Георгиева посочи, че Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ също може да се обръща към ЕК за  помощ при бедствия, когато те надхвърлят националния капацитет за реакция. Например, България е предоставяла помощ чрез Европейския механизъм за гражданска защита в рамките на 13 операции, а се възползвала от този инструмент само в 4 случая.

Комисар Георгиева препоръча също така в новите програми на ЕС за България да бъдат включени като възможни за финансиране и действия за превенция срещу бедствия и възстановяване след тях.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ