КЗК разреши сделката за bTV

КЗК разреши сделката за bTV

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши придобиването на пряк едноличен контрол от страна на „СМЕ Медиа Ентърпрайсиз Б.В.” върху „Болкан Нюз Корпорейшън” и постанови незабавно изпълнение на решението, съобщават от пресцентъра на комисията.

Припомняме, че след няколко месечни преговори, през февруари тази година, компанията на Роналд Лаудер – СМЕ, стигна до сделка с Нюз Корпорейшън да купи за 400 млн. долара 100% от дяловете на bTV, bTN Cinema и bTV Comedy, както и 74% от дяловете в радиокомпания CJ, която включва радиата N-Joy, Z-Rock, Melody, Jazz FM, Classic FM. В България СМЕ вече притежава на телевизиите PRO. BG и Ring BG. Това наложи КЗК да анализира пазарати, върху които сделката би оказала въздействие - тези на телевизионно разпространение, телевизионно съдържание и предоставяне на радио услуги.

Експертите на Комисията са установили лидерска позиция на очертаващата се мега медийна компания, но приема, че групата на MTG (NOVA, каналите Diema и ММ) са силен конкурент, който оказва достатъчно сериозен натиск. С този мотив КЗК приема, че планираната сделка няма да промени значително пазарното положение.

Господстващата позиция на бъдещата голяма медийна компания на пазара на телевизионно разпространение е установена далеч преди сделката, а след нейното осъществяване пазарният дял на групата ще нарасне с малко над 1%. Освен това, на пазара на телевизионно разпространение са налице и балансиращи фактори като предстоящата цифровизация на ефира, пише още в становището на КЗК.

Преходът от аналогово към цифрово телевизионно разпръскване се очаква да разшири пазара и да постави повече телевизии в равностойно положение по отношение на разпространението и достъпа до аудитория. В тази връзка Комисията предвижда да се формира допълнителен конкурентен натиск от страна на по-малките играчи на пазара, което също е основание за одобряване на сделката между СМЕ и Болкан Нюз Корпорейшън. Колкото до пазара на радио услуги, КЗК е установила, че комбинираният пазарен дял на участниците в концентрацията е под 10 %, което не застрашава конкуренцията.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ