Най-интересното във вестниците на 10 май, понеделник

Най-интересното във вестниците на 10 май, понеделник

Интервюта на президента и премиера плюс два-три медийно-политическо-икономически скандала са хитът в днешната преса.

Георги Първанов говори пред "Стандарт". Заглавието е Силовата политика не е силна, а най-интересни са оценките на държавния глава за политиката на правителството. За антикризисните мерки той казва: "На мен все още ми липсва онова, което смятам за най-важно - намирането на ресурс за инвестиране в производството, за стимулиране на потреблението. Това е ключът към изхода от кризата. В този смисъл някои от мерките на правителството звучат по-скоро прокризисно. Те могат да закрепят бюджета, но ще забавят изхода от кризата в икономическата и в социалната сфера". За излишъка в бюджета през април, с който се похвали финансовият министър, Първанов коментира: "Имам съмнение, че в случая става дума за конюнктурно, временно явление. Защото, от една страна, април е времето, в което се плащат най-много данъци. През април се дава зелена улица на сезонната заетост. Но това не са трайни, стратегически, перспективни решения на кризата. И много се опасявам да не би, ако не в близките месец-два, то през септември-октомври, отново да се върнем в една може би дори още по-тежка позиция". Президентът се пази от директни упреци, но все пак: "Всички (социологически) агенции отчитат нарастване на усещането у хората, че живеят по-зле, отколкото в предишните няколко години. А това е най-твърдата и сигурна оценка, че хората не са доволни от политиката, която правим всички ние".

За баланс "Стандарт" са цитирали интервюто, което премиерът Бойко Борисов даде в неделя за "Нека говорят" по Би Ти Ви Първанов бил лицемерен към Борисов/Прави всичко да провали ГЕРБ, казва премиерът.

Други вестници пък обилно са цитирали предишното интервю на премиера за сутрешния блок по Би Ти Ви на 6 май. "Новинар" - Бойко Борисов: Цветанов носеше папките в МВР, като дете ми е. "Дневник" - Бойко Борисов: Докато са при мен, ще ме търпят! (Тези, които ще търпят, са министрите.) Вестникът използва цитат от премиера и за търкалящия се вече 5 дни скандал за среща между зам.-министъра на финансите Владислав Горанов и депутата от ДПС Делян Пеевски. Както вече сме отбелязвали, "Икономедиа" - издател на "Капитал" и "Дневник", и медийната компания на Пеевски, която издава "Телеграф", "Монитор" и т.н., отдавна си имат закачка. Сега обаче подозрението е, че зам.-министърът и депутатът са се срещнали, понеже 11 главни редактори поискаха финансовото министерство да каже в кои банки си държат парите държавните ведомства и фирми. А пък се предполага, че най-много са в банката, която финансира медийната група, управлявана от Пеевски. Пътьом "Дневник" е изобличил Борисов за интересната реплика: "Снощи "Шоуто на Слави" беше отвратително. Толкова помия по мен в национална телевизия – ако е друг, ще го затвори. Аз можеше отдавна да го приключа, но нали не е демократично". Цялата тази плетеница от сложни мисли, чувства и интереси можете да прочетете в Срещата Пеевски - Горанов: Има ли проблем? И къде е? Между двете медийни групи тече с днешна дата и втори политико-икономически скандал "Каолин" поиска прокурорска проверка на публикации в "Монитор", "Телеграф" и "Класа".

Интересно нещо пише Иван Гарелов в коментар за "Новинар": "Обществената значимост на половината противници на премиера е правопропорционална на личното му отношение към тях. Колко по-агресивен е към тях, толкова повече се издига в очите на хората". Та ако е прав опитният мистър "Панорама", Първанов и Слави Трифонов ги чака светло бъдеще заради тъмната премиерска омраза. 

Иначе пак в тази връзка из "24 часа" шета светска новина Годжи може да напусне Слави, защото взел да недочува. А съсобственикът на "Икономедиа" Иво Прокопиев казва в интервю Цели колективи лягат болни – пазят заплати. Любопитното е, че колективите са държавни: "в държавните ведомства най-масово злоупотрубяват с осигурителните системи. В тристранния съвет обсъждахме примери на държавни ведомства, които излизат по график в отпуск по болест (!), за да компенсират намаленията в бюджета за заплати. По същество те източват здравното осигуряване". А за кризата Прокопиев казва: "Искрено се надявам, че предприетите мерки ще посъживят вътрешното търсене и ще подпомогнат връщането на икономиката към растеж. Трябва да сме наясно, че освен възстановяване ни е нужно и преструктуриране, нови двигатели на растежа. Старите двигатели - недвижимите имоти, строителството и финансовият сектор, няма скоро да се върнат на нивото от 2008 г. Трябва да залагаме повече на износа. При липсата на вътрешни ресурси определящо за успеха ще бъде дали ще можем да привлечем инвестиции отвън. С най-голям потенциал за значителни инвестиции бързо са секторите на възобновяемите енергийни източници, земеделието, аутсорсингът на бизнес услуги и донякъде туризмът. Там правителството трябва да фокусира усилията си, за да направи средата за бизнес по-ясна и по-привлекателна. Без да осигурим поток от поне 3 млрд. евро частни инвестиции годишно, е немислимо да се върнем към предишните нива на икономически растеж".

Нещо подобно казва и икономистът Георги Прохаски в интервю за "Сега" Трябват ни локомотиви за икономиката, не данъчни експерименти: "Лошото е, че нашата икономика страда от структурна криза - нямаме сериозни индустриални сектори, които да са генератори на нов растеж след кризата. За това трябва да мисли правителството, а не за вдигане на данъци".

В интервю за "Труд" прогнози за кризата дава финансистът Емил Хърсев. Той се притеснява колко дълга ще бъде депресията. "Периодът на “великата депресия” е продължил 7-9 години, докато самата криза е била малко под 3 години. [] В настоящия цикъл на световна криза рецесията продължи два пъти по-малко. Ако същото се отнася и за депресията, това означава 3-4 години, в които ще лазим по дъното", казва Хърсев.

"МениджърНюз" ви желае поне гордо изправено четене!

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ