Най-интересното във вестниците на 26 април, понеделник
Критики към правителството пълнят коментарните страници на днешните вестници. Кабинетът понякога се опитва да яде супа с нож, казва политологът Иван Кръстев в интервю за "Труд". "Правителството често напомня на човек, който се опитва да яде бистра супа с нож - да решиш проблем не винаги е синоним на това да арестуваш някого. Решителните действия на кабинета заслужават подкрепа, но начинът, по който се води борбата с корупцията, парализира администрацията. Днес държавният служител е един много уплашен човек, с не много висока заплата, който през половината от работното си време е свидетел по различни дела за корупция, а през другата половина прави всичко възможно да не подписва нищо и да не прави нищо, за да не стане обвиняем по подобно дело. Преди администрацията не правеше почти нищо, докато не получи подкуп, а сега просто не прави нищо", казва Кръстев. И продължава: "Съсредоточаването на цялата власт в службите за сигурност е не просто нелогично, но и опасно. Опитът показва, че всяка агенция, получила прекалено много власт, се опитва да представи ведомствения си интерес като национален интерес. [] Мисленето на службите не може да бъде модел за реформаторско управление. Не е трудно да убедиш хората, че всеки или почти всеки бизнес е схема и всяко грешно решение е просто неразкрито престъпление. Но подобно мислене е опасно за самото правителство. Хората лесно ще повярват, че всички са крадци, но е трудно да ги убедиш, че ако всички са крадци, ти не си крадец. Преодоляването на корупцията е труден и дълъг процес - комбинация от повече контрол, но и повече конкуренция. В момента ударението е поставено върху контрола и не се използват достатъчно инструментите на конкуренцията." Какво трябва да прави кабинетът според политолога: "Правителството започва да губи подкрепата на бизнеса и градската средна класа, а тя е ключова за едно успешно управление. Средната класа, която е най-силно ударена от кризата, все по-малко се интересува какво правителството прави на “тях”- елита; тя се интересува какво правителството прави за “нас” - как помага на бизнеса да оцелее. В ситуация на всеобща подозрителност правителството трябва да убеди средната класа, че то иска да разруши старите корупционни мрежи, а не просто да ги овладее."
За правителствената политика с критични нотки се изказва в "24 часа" еврокомисарят Кристалина Георгиева Бойко да лови които празнят хладилника,но и да го пълни. "Аз одобрявам решителността на премиера - той именно заради нея е избран от народа. По отношение на хладилника ми идва наум един много популярен израз от САЩ - че човек трябва да може едновременно да върви и да дъвче дъвка. В нашия случай желая на премиера да успява едновременно да се справя както с пълненето на хладилника, така и с ловенето на "изпразвачите", казва Георгиева. Тя препоръчва: "По-доброто комуникиране на това какво точно се очаква като резултат от прилагането на одобрените 60 правителствени мерки е особено важно за получаване на подкрепа от обществото. Препоръчвам извеждане на 2-3 ясни послания за ефекта, за да станат разбираеми намеренията на правителството за всеки обикновен българин. Според мен правителството може да се фокусира повече върху борбата с безработицата, както и към това да покаже по-добре връзките между отделните мерки. 60-те мерки в програмата са като 60 дървета, но не е ясно дали те правят гора. Трябва да си признаем обаче, че характерното за настоящата икономическа криза е необичайно високата несигурност в глобален мащаб."
Пак в "24 часа" синята евродепутатка Надежда Нейнски казва Абсурд е, че за 20 г. всичко е било кражба. "Ако тази теза беше вярна, България никога нямаше да стане член на ЕС и НАТО. [] Желанието за подмяна на истината за миналото и поставянето на всички под общ знаменател е доста опасна тенденция, която не бих искала да коментирам, но ме навеждат на изводи, които се разминават с направени от ГЕРБ публични заявки", казва бившата външна министърка от кабинета "Костов". "Не може месеци наред да слушаме оправдание с предишната власт. Хората не очакват това. Наред с желанието им за справедливост все по-често и повече ще се чуват гласове, които искат гаранции за сигурност в бъдещето. Като започнем от пенсионерите и социално слабите и стигнем до бизнеса, от чийто успех или неуспех в голяма степен зависи икономиката ни. Бизнесът е този, който може да гарантира нови работни места и прилив на свежи пари", изтъква Нейнски.
"Дневник" пък са дали думата на управляващите Румен Иванов: Не знам защо се налага мнението за авторитарен стил на управление. Човекът е представен като член на изпълнителната комисия на ГЕРБ и един от близките до Бойко Борисов. Депутат от Добрич, възпитаник на школата на МВР. Той обяснява как се вземат решенията в ГЕРБ: "Всички решения се обсъждат много задълбочено в изпълнителната комисия. Понякога при по-тежки решения дори стигаме и до гласуване. Не знам защо се налага мнението за авторитарен стил на управление, това категорично не е така. Може би това се налага повече от опозицията, за да ни уязвят и да продължат с тезите, че ГЕРБ разчита само на тежестта на г-н Борисов. Движещият мотор е премиерът, но той никога не е проявявал авторитарен стил на управление. Имало е и случаи, в които сме противоречали на лидера си, например изпълнителната комисия реши да иска импийчмънт на държавния глава. Помните изявлението на премиера, че той не е държал толкова на подобен развой на събитията."
Докато другите се занимават с управляващите, на два вестника нещо им е легнала на сърце БСП. Преврат на "Позитано"/Топят Кирил Добрев за подписка срещу Сергей, той отрича, информира "Стандарт". И коментира Да те изкъпе социалист /Дори дружното ходене на баня вече не може да сплоти БСП. В БСП си играят на котка и мишка, съобщава "Новинар". И той коментира: Червените вместо с вицове да се заемат със себе си.
Ако сте прочели всичко това, сигурно вече ви боли глава. Но из вестниците няма нищо весело - даже карикатурите са малко вяли. Единственото смешно нещо е интервю в "Новинар". Смешно, защото от него се разбира, че 20 години след 10 ноември вестниците се нахакаха на регулация - ще станат подвластни на закон за печата. Георги Лозанов: Новият закон ще бъде Закон за медиите, съобщава прясно назначеният председател на Съвета за електронни медии, който вероятно ще се преименува на Съвет за медиите. И обяснява: "Доколкото започна конвергенция между традиционните медии и интернет, а традиционните медии са регулирани, би трябвало да има и някаква равнопоставеност на регулацията. Още повече че собствеността и върху печата трябва да подлежи на регулация, защото там започват да се създават мощни монополни позиции. Започва да има нелоялна конкуренция, защото определени вестници с нарушаване на стандарти, които другите спазват, печелят аудитория, което е нелоялна конкуренция. Новият закон, който ще се готви, трябва да е не Закон за радио и телевизия, а Закон за медиите, така че технологичните и ценностните промени да намерят новата си нормативна база".
На печелившите честито! "МениджърНюз" ви желае законно четене!
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.