Не се очакват промени в цените на лекарствата, внос от Великобритания

Не се очакват промени в цените на лекарствата, внос от Великобритания

Няма да има промени в цените на лекарства, внос от Великобритания през следващите години и българските пациенти ще запазят достъпа си до иновативни терапии, съобщиха от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България.

Фармацевтичната индустрия се подготвя за сценария на излизане на Великобритания от ЕС и има разработени програми и процедури, ако това се случи, каза Деян Денев - директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България.

"В рамките на следващите години промени по отношение на достъпа до лекарства за българските пациенти не може да се очакват", заяви той. Промени на цени на лекарства или на ваксини у нас, внос от Великобритания, не би следвало да има, смята още Деян Денев.

"Твърде много са процесите, които влияят върху цените на лекарствата и излизането на Великобритания от ЕС. Това влияние ще бъде много минимално", допълни той.

По отношение на референтните цени на лекарствата у нас Денев обясни, че в България те се определят на базата на най-ниските цени в 10 европейски страни и Великобритания, разбираемо, не е сред тях.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 юли. Имен ден празнуват Марин, Марина
Футболен клуб Барселона ще получи 44 милиона евро от държава, която е сред петте най-бедни в света
Германия отхвърли предложения от Европейската комисия бюджет на ЕС от 2 трилиона евро
Времето: Студен атмосферен фронт носи захлаждане и валежи
Тръмп нарече "слабаци" свои съпартийци, които поставят въпроси по случая "Епстийн"
Франция обмисля премахване на два официални празника, за да спести пари
Politico: Франция отказва участие в инициативата за покупка на оръжия за Украйна, дългът ѝ нараствал с 5000 евро в секунда
Малки промени, които ще ви превърнат от микромениджър в отличен лидер