Новият образователен министър: 4-годишните трябва да ходят на училище
4-годишните деца трябва да ходят на училище, смята новият министър на образованието и науката проф. Анелия Клисарова. Тя заяви това свое становище пред в. "Стандарт".
Клисарова смята за своя първа и най-сериозна задача да се обърне внимание на средното образование.
"Много важна е подготовката на следващата учебна година. Една амбициозна задача, която си поставям, е да се срещна с учители, директори, настоятелства на училища - както в районите, където има по-големи училища, така и там, където са по-малки и нещата се развиват по-трудно. За да може наистина да направим един добър закон за предучилищното и училищното образование, който чака вече два мандата на парламента. Не бива да сме длъжници и на децата, и на учителите", казва проф. Клисарова.
Тя идва от висшето образование, защото две години е била ректор на Медицинския университет във Варна и по този повод в. "Стандарт" пише, че "болната образователна система е в ръцете на лекар".
В интервю за вестника министър Клисарова заявява, че няма да се пише изцяло нов законопроект за средното образование, какъвто проект отлежава в Народното събрание. "Но искам първо да разбера настроенията на хората към този закон, да събера още мнения, за да направим поправки и той да стане работещ", добавя тя.
По повод финансирането и на частните училища, текст в проекта, срещу който бяха депутатите от БСП в предишния парламент, проф. Клисарова казва: "Ще има политическо решение. Личното ми становище е, че въпросът е много деликатен, защото всеки от нас, независимо от дохода си, плаща данъци. От тях се финансират държавните училища. Ако говорим за равнопоставеност, би следвало детето на родители, които са си платили данъците, да получава субсидия от държавата и в частно училище.
От друга страна, много е важно да направим реална оценка на частните училища. Защото след отпускането на държавна субсидия техният брой може да се увеличи. И тогава ще се получи другата крайност - купуване на дипломи и отлични оценки..."
Според министъра е много важно да бъдат оценявани децата на входа и на изхода. "С това могат да се обвържат не само делегираният бюджет за дадено училище, а и заплатите на учителите.
Изключително е трудно да попаднеш в една среда с деца, които още не знаят добре български, и до четвърти клас да ги изведеш на ниво добра или много добра оценка. И съвсем друго е да започнеш с деца, които четат от петгодишна възраст.
Те влизат с шестица и излизат с нея. Трябва да се видят входящите и изходящите знания", обяснява проф. Клисарова.
На въпроса дали ще търси ресурс за увеличение на учителските заплати, които според синдикалисти са паднали на нивото от стачката, министърът казва:
"Те не са паднали чак толкова, проверих. На места заплатите са нараснали от 16 до 18 на сто. На други места обаче не е постигнато второто увеличение от 8%. Точно затова казах, че искам да се проследява и ефектът от образованието. Защото увеличенията не могат да се постигнат в по-малките училища, където няма толкова много ученици. Ние трябва по някакъв начин да ги компенсираме, защото там се полага изключителен труд."
Това означава че според програмата на БСП ще бъде преосмислена философията на делегираните бюджети. "Евентуално ще се въведе такъв коефициент, че бюджетът да не зависи само от броя ученици", казва министърът.
За висшето образование проф. Клисарова казва, че иска да се направи работна група и първо да бъде изготвена стратегия за развитие на висшето образование в следващите 10 години и едва след това да се изработи закон. Държавната поръчка за студенти ще бъде обвързана с пазара на труда, планира тя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.