Промишленото производство и строителството прекъснаха негативния тренд

Общество

Добри новини за българската икономика. Промишленото производство прекъсна негативния тренд от последните три месеца, записвайки месечен ръст от 1% през март. Това показват предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ).

На годишна база спадът на промишленото производство се забавя до 3,2% през третия месец на годината от 5,5% през февруари.

През март 2012 г. спрямо предходния месец производството в добивната промишленост нараства с 5,5%, в преработващата промишленост - с 4%, докато в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ е отчетено намаление от 9,9%.

На годишна база намаление на промишленото производство, изчислено от календарно изгладените данни, е отчетено в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 14,3%, в преработващата промишленост - с 0,1%, докато в добивната промишленост е отбелязано увеличение с 3,.6%.

Регистриран е спад в производството на енергийни продукти (10,9%) и в производството на продукти за междинно потребление (4,4%), докато в производството на инвестиционни продукти е отчетено увеличение (7,6%).

През март 2012 г. индексът на произведената строителна продукция, изчислен от сезонно изгладени данни, е над равнището на предходния месец, като продукцията от гражданско/инженерно строителство се увеличава с 3,4%, а от сградно строителство - с 0,5%

На годишна база увеличението на строителната продукция през март 2012 г. се определя предимно от положителния темп при гражданското/инженерното строителство, където увеличението е 7,1%, изчислено от календарно изгладени данни, докато сградното строителство намалява с 1,4%

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Прогноза: При лош сценарий на конфликта в Персийския залив бензинът у нас може да надхвърли 2 евро за литър
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
На днешната дата, 27 юли. Имен ден празнуват Добрин, Добри и Панталей
Звездите за бизнеса от 27 юли до 2 август: Ускорение в професионалния ритъм
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum