Рекорден брой заявки за патенти у нас

Рекорден брой заявки за патенти у нас

Рекорден брой заявки за патенти у нас

Близо 700 молби за издаване на патент са били подадени през 2013 г. в патентното ведомство у нас, съобщава bTV. Броят е рекорден.

За да бъде одобрен един патент, той трябва да отговаря на две изисквания: иновативност и изобретателност в световен мащаб. 

От подадените почти 700 молби за последната година са регистрирани малко повече от половината.

Срокът за издаване на патент е от 2 до 5 години, затова учените предпочитат да регистрират изобретенията си като полезни модели. Срокът за тяхната регистрация е 6 месеца, а иновацията е защитена за 10 години.

Най-много са желаещите да патентоват изобретение в областта на машиностроенето, електротехниката и фармацията.

Пример за успешен патент е този на най-бързата машина за производство на туби в света, разработена за близо 2 години от 16 конструктори. Патентът на сложното изобретение е на габровци. Интересът към нея е международен - само за година са продадени 26 машини.

Първият патент у нас е на чугунен радиатор. Изобретателят се казва Джон Максимилиан. Фирмата, която получила патента, е чешка и вероятно целта е била да придобие монополно право на територията на България, обяснява експертът Оля Димитрова. Днес чугунен радиатор има почти във всеки български дом, а печалбите на производителя се оценяват на стотици хиляди.

Не винаги обаче патентът може да направи собственика си богат. Преди 10 години Николай Атанасов патентова цели 3 изобретения. Към днешна дата- те са само папка от архива на патентното ведомство. Едното от тях било модел на баскетболна игра. Нито едно не се реализира, след като не се откриват спонсори. 

Въпреки това само за миналата година изобретателите остават настоятелни в опитите си да регистрират иновации, които да променят живота ни. В България има и бум на заявките за необичайни патенти като приспособление за пране на чорапи, вещество за намаляване на предизвикан от алкохол дъмпинг на дозата в кръвта и птицезащитен изолатор.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ