Синдикати искат да отпадне матурата за четвъртокласници
Отпадане на външното оценяване след 4. клас ще искат от Синдикат „Образование" към КТ „Подкрепа". Това е едно допълнително натоварване за малките ученици и не дава пълна картина за нивото на знания, заяви пред „Дарик“ председателят на регионалната структура в Пловдив Цило Нейчев.
Той допълни, че проблемите в сектора са много, но сред по-важните са реализацията на младите учители, подобряване материалната база и увеличаване на средствата за образование.
„Просветният министър Анелия Клисарова обеща 4% при поискани от синдикатите 5%, но все пак е нещо. Малките училища са силно засегнати от липсата на средства и се стига до сливане и закриване на учебни заведения", обясни Нейчев.
Според него системата на делегирани бюджети провокира този проблем, тъй като на практика се получава така, че „ученикът носи парите" и оттам се стига до създаването на мега-училища и всички останали.
„За малките училища са предвидени около 10 млн. лева за дофинансиране и синдикатите ще настояват за получаването им", допълни Нейчев.
По думите му основен проблем е и реализацията на младите учители до 30 години в България, които са около 3% от общия брой на заетите в сектора.
„Образователната система бълва педагогически кадри, но те не започват работа по специалността заради натовареността и ниското заплащане", обясняват синдикатите.
Според тях подобряването на материалната база на училищата е също много важно. Така например използването на таблети и интерактивни дъски са неща, които помагат и на учителите, и на учениците.
„Стачката е крайна мярка и до нея се стига само след много преговори", посочи Нейчев.
Той добави, че засега нещата вървят в правилната посока и част от исканията им са на път да се изпълнят.
„Едно от тях е мандатност на директорите, а второто - учителската професия да премине към втора категория труд, както и съобразяване на нормативите за работа със съответния предмет", каза още Нейчев.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
ЕС обмисля създаването на общи военни способности, за да намали зависимостта си от САЩ
Свят |Председателят на ЕСО: Ядрената енергетика преживява своя ренесанс в Европа
Енергетика |Белгия няма да въвежда американския модел за ограничения на пътуванията от Конго
Свят |Моди изпревари Неру и постави рекорд за най-дълъг непрекъснат мандат като премиер на Индия
Свят |САЩ настояват ЕС да затегне правилата за пътуване за Световното по футбол заради ебола
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Радев: Слагаме край на предоставянето на въоръжение от българската армия за Украйна
България |Времето: Слънчево, топло и ветровито
България |Асен Василев: Свръхдефицитът ни е наложен превантивно за 2026 г. и е нарушение на регламента
Политика |На днешната дата, 10 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Типовете устойчивост, от които се нуждае всеки лидер
Лидерство |Ройтерс: Пет държави в ЕС предлагат да се ограничат правата на бъдещи членки
ЕС |Депозити в нови валути с високи лихви в супер приложението на tbi bank
Финанси | Advertorial |ADVERTORIAL
Депозити в нови валути с високи лихви в супер приложението на tbi bank
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Коментари
Няма въведени кометари.