Страстни политически коментари за "чудовищната чернова"

Страстни политически коментари за чудовищната чернова

Страстни политически коментари за "чудовищната чернова"

Изтеклата през синдикатите "чудовщна чернова" (по "Подкрепа" и КНСБ) на правителствени мерки за стабилизиране на бюджета дойде добре на политиците. Те разпалено ги коментират от сутринта, макар че финансовото министерство се отрече от документа.

Както "МениджърНюз" съобщи, сред идеите, обсъждани във финансовото министерство, са облагане на пенсиите над определен минимум, налагане на данък върху доходите преди приспадане на осигуровките, намаляване на обезщетенията при майчинство, по-големи лихви за забавени плащания на компаниите към държавния бюджет и осигуряването, принудително пускане в 2-седмичен неплатен отпуск на всички бюджетни служители.

Коментирайки въпросната чернова, БСП повтори, че единствено вярната антикризисна мярка е финансовият министър Симеон Дянков да си ходи. Явно сегашното правителство твърдо е решило да наруши социалния мир, пророкуваха социалистите. Лидерката на НДСВ Христина Христова, която е бивш социален министър, наблегна на отрицателния ефект от намалените плащания при майчинство и го нарече пир по време на чума.

Лидерът на РЗС Яне Янев в неподражаемия си стил директно заплаши с крути действия - ще събере майки, пенсионери и бизнесмени, ще окупират финансовото министерство и няма да мръднат, докато Симеон Дянков не подаде оставка. КНСБ обяви, че започва подготовка за национални протести.

ДПС заподозря двойна игра с изтичането на черновата. „Аз съм убеден, че това е „голямата секира” с надеждата следващите мерки да бъдат преглътнати по-лесно под формата може би на по-малка секира”, каза депутатът Хасан Адемов.

Лидерът на ДСБ Иван Костов също изказа подозрения. Според него  некоректен член на тристранния съвет е изнесъл предварителна разработка на експерти и ги е дал на медиите. Това Костов нарече саботаж. Както всеки ден от петък насам, когато президентът Георги Първанов обвини правителството в „костовизация", бившият премиер не изпусна възможността за малко самореклама. „Някой от тези мерки са толкова тежки, че дори в най-трудните години, в които аз съм имал възможността да противодействам на кризата през 1991 и 1997 г., не сме се обръщали към чак толкова драстични мерки. Особено за пенсионерите, защото е ясно, че те са социално най-уязвимата категория хора. Въвеждането на данък с необлагаем минимум от 10% и лишаването им от пенсия или ограничаването й, ако работят допълнително, бе абсолютно забранено да се мисли в онези времена, когато ситуацията беше далеч по-тежка. Не се действа така в условия на криза, това е абсолютно самоубийствена политика”, заяви Костов. Така той даде да се разбере какво не би подкрепила неговата парламентарна група. Според него е напълно приложимо някой от привилегиите на държавните служители да бъдат ограничени.

Мнението на сините е съществено, защото ГЕРБ има само 117 депутати. Дори с гласовете на тримата независими - двамата отцепници от РЗС и напусналият "Синята коалиция" Венцислав Върбанов, пак е нужен поне още един "за", за да минат мерките през 240-членния парламент. Обикновено Бойко Борисов може да разчита на депутатите от "Атака", но за по-голяма убедителност пред българите и пред света той държи да си осигури подкпепата и на сините.

Дянков отрече за плана със „страшните” мерки

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ