Ученички от Русе кандидатстват за Гинес с гигантска мартеница

Три седмокласнички от русенското ОУ „Любен Каравелов” плетат гигантска, 10-километрова мартеница, с която ще кандидатстват за рекордите на Гинес. Проектът със сигурност ще бъде забелязан и ще предизвика всеобщ възторг, тъй като се предвижда да бъде окачен на Дунав мост. В двата му края ще има Пижо и Пенда, като едната фигура ще е на българска територия, а другата в Румъния.
Трите момичета, заловили се с амбициозната задача, са Мирослава Ивайлова, Анастасия Великова и Славена Дачева. В момента, те работят усилено с прежда, набавена от родителите им и вече са изработили около 8500 метра от мартеницата.
Предишният рекорд за най-дълга мартеница е 5030 метра. На 28 март творението на трите седмокласнички ще бъде разпънато в двора на училището им, за да бъде премерено в присъствие на геодезист, нотариус и етнограф-занаятчия, съобщава за радио Шумен директорът на ОУ „Любен Каравелов” Росица Рангелова.
Децата, които правят мартеничката, са много амбицирани, много умни, и трите са отличнички", добавя тя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
ЕК: Повечето кибератаки започват с фишинг
ЕС |Томислав Дончев: Конкурентоспособността идва от знанието
Технологии |Първи сняг на Витоша. Столична община опесъчава пътищата (Снимки)
Общество |Агентите на ФБР: Спирането на работата на правителството застрашава националната сигурност
Свят |Digital age: Техно пробиви и открития
Технологии |Лондон изпадна от Топ 20 на световните пазари за първично публично предлагане
Финанси |Белият дом замрази 26 милиарда долара за щатите, управлявани от Демократическата партия
Политика |Времето: Силен вятър с дъжд, а в планините и от сняг, носи захлаждане
България |Учени за първи път създават ембриони от ДНК на човешка кожа
Наука и Здраве |На днешната дата, 2 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Нови директиви пред генералите: Военни сили за бързо реагиране ще потушават граждански безредици в САЩ
Свят |ДСБ предлагат паркоместата в сградите да получат отделна имотна партида
Политика |Планината на седемте цвята: Перуанската звезда на Instagram
Любопитно |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.