Холандският посланик: Ще влезете в Шенген, но няма да е скоро
България някога ще влезе в Шенген, но няма да е скоро, заяви холандският посланик Карел ван Кестерен пред bTV. Той добави, че в момента дискусиите по списъка Шенген не са в дневния ред на Брюксел, но посочи пречките, които стоят пред страната ни.
„В общ план говорим за доверие. Когато искаш да си дадеш ключа на съседа, трябва да му имаш доверие”, коментира той по повод политическата и обществена криза в България.
Според него приемането в безвизовото пространство може да стане, след като българските политици се обединят и подобрят атмосферата в страната, но е важно и премахване на случващото се „зад сцената”.
В коментар за крехкото парламентарно мнозинство в българското Народно събрание Ван Кестерен заяви, че съжалява, че се стигнало до това властта да зависи от гласовете на партия „Атака" и според него това трябва да се обсъди между всички политически движения.
„Съгласен съм, че е трудно за депутатите и подобни партии не могат да бъдат игнорирани, но не е приемливо те да влизат на ключови позиции”, добави посланикът в коментар по повод парламентарната комисия по етика, която първоначално беше дадена на лидера на партията Волен Сидеров, а по-късно преименувана.
Посланикът заяви, че причина за протестите, обхванали страната, е дефицитът на внимание към това да се спазват европейските ценности като прозрачност и честност. „Всички са наясно, че има примери за назначения, повлияни от политическите решения и всичко това трябва да спре.”
„Правителството и президентът да търсят начин да се излезе от ситуацията, като се спазват основните принципи, въпреки че има много напрежение и единоборство сега”, посочи още ван Кестерен и уточни, че сега е моментът за крачка назад и по-обективен поглед към ситуацията.
Той обяви пълна подкрепа към писмото на френския и германския посланик, призовали преди седмица властта у нас да скъса връзките си с олигархията. Той коментира, че няма значение дали ще бъде обвинен в намеса в българските вътрешни работи, защото е съгласен с тях. „Тук говорим за европейски ценности, за назначения на най-подходящите хора на съответните позиции. Навсякъде в Европа хората биха реагирали така”, коментира той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Новият златен стандарт за доверие в марките
Маркетинг |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 15 май. Международен ден на семейството
На днешната дата |Служебните бележки за явяване на матура могат да бъдат и на електронен формат
България |Унгария привика руския посланик след мащабна атака с дронове близо до границата с Украйна
Свят |Новият златен стандарт за доверие в марките
Маркетинг |На днешната дата, 15 май. Международен ден на семейството
На днешната дата |Цитат на деня
Цитат на деня |Служебните бележки за явяване на матура могат да бъдат и на електронен формат
България |Унгария привика руския посланик след мащабна атака с дронове близо до границата с Украйна
Свят |Терзиев връща за преразглеждане решението за строежа на 22-етажна сграда в "Младост"
Политика |Френският парламент: Лувърът е пренебрегнал сигурността преди обира през октомври
Любопитно |ЕС към Лондон: Смекчете „червените линии“, ако искате истинско сближаване
ЕС |ADVERTORIAL
Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Fibank осъществи най-значимото международно пласиране на българска банка с две емисии облигации на обща стойност от 310 млн. евро
Коментари
Няма въведени кометари.