Астрономи засякоха необичаен бърз радиоимпулс
Австралийски астроном е засякъл необичаен бърз космически радиоимпулс с телескопа MOST, съобщи директорът на Центъра по астрофизика и суперкомпютри в Технологичния университет в Суинбърн Матю Бейлс.
Бързият радиоимпулс е кратко изригване, при което в космическото пространство се изхвърля огромно количество енергия – еквивалентно на изхвърляната от Слънцето в продължение на няколко хиляди години. Досега учените са рагистрирали 17 такива сигнала.
Източникът на сигналите досега не е открит заради тяхната неочаквана поява.
Първият бърз радиоизпулс е бил уловен случайно през февруари 2007 г. от групата на проф. Дънкан Лоримър в Университета в Западна Вирджиния. Учените попаднали на него при анализ на данни от наблюдение през 2001 г. с австралийския телескоп Parkes.
Учените се надяват да продължат изследването на явлението и да обяснят природата му. Те смятат, че това ще помогне за обясняването на еволюцията на масивните неутронни звезди и ролята им във Вселената.
Природата на бързите радиоимпулси още не е ясна. Според едната хипотеза радиоимпулсът е от извънгалактически източник и идва от т.н. блицар – свръхмасивна неутронна звезда, която се върти с толкова висока скорост, че заради центробежните сили не може да се превърне в черна дупка.
Според втората хипотеза бързият радиоизпюлс е с галактически произход и негов източник може да е магнетар – неутронна звезда с много силно магнитно поле.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.