В търсене на Philae

В търсене на Philae

Две седмици след кацането на робота Филе върху кометата Чюрюмов – Герасименко, Европейската космическа агенция все още не знае дали апаратът успешно е сондирал повърхността на небесното тяло. Не е известно и мястото, където апаратът е заспал, след като слъчневите му батерии се изтощиха. В същото време модулът-майка Rosetta продължава космическата си мисия.

Данни от радарния инструмент CONSERT, който свързваше Rosetta и Philae преди батериите на спускаемия модул да се изтощят, свеждат търсенето до зона на главата на кометата с размери 350 на 30 метра. Учените от ЕКА търсят изображения от камерите на Rosetta, за да открият Philae, но той е в регион на дълбока сянка. Надеждата е да се събуди, ако при доближаването на кометата към Слънцето лъчите на звездата достигнат до соларните му панели.

Един от последните инструменти, които Philae е задействал преди изключването си, е сондата за пробив в повърхността на 67Р. Изследователите знаят, че сондажът е извършен според очакванията, но тъй като Philae е кацнал под ъгъл, не е сигурно дали пробата е доставена до инструментите за анализ на борда на модула, пише „Фокус”. Предвиждаше се материал от кометата да бъде загрят в малка фурна и да се проучат отделените газове.

Нови данни от Philae не се очакват в скоро време, но Rosetta обикаля във висока орбита около Чури на 30 километра от повърхността й. Планира се на 3 декември космическият апарат да се снижи на 20 километра за 10 дни, за да събере данни за все по-големия облак от прах и газове, отделяни от кометата при затоплянето й. Учените възнамеряват да позиционират Rosetta възможно най-близо до опашатото космическо тяло, но без да я излагат на риск от увеличаването на активността й.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ