Индия прави най-големия магнит в света - ловец на неутрино
В Индия е започнало строителството на подземна лаборатория за изучаване на неутриното – частицата с най-малка маса, за която се приема, че е равна на 0, и участва само в слабо и гравитационно взаимодействие.
Основните експерименти ще бъдат проведени в магнитен детектор с тегло 50 000 тона – най-големият магнит в света, иято маса ще е почти 4 пъти по-голяма от тази на магнита на Големия адронен колайдер в Европейския център за ядрени изследвания, съобщава New Scientist.
Първоначално лабораторията е трябвало да бъде построена в щата Тамил Наду, но еколозите блокирали проекта заради резервата за тигри и слонове наблизо. Съоръжението ще бъде построено в дълбока пещера на около 100 км от най-стария индийски град Мадурай.
Лабораторията ще е на дълбочина 1,3 километра. Ще има три сектора, като в най-големия от тях (с размери 132 на 26 на 30 метра) ще се намира неутриновият детектор.
Задачата на проекта е за проследи неутриното при взаимодействието на космическите лъчи и атмосферата на Земята. Магнитът – ловец на частицата, ще бъде разположен дълбоко, за да се изолира от „шума”, създаван от другите частици.
Сложността при изучаването на най-малката частица, която пътува през материята, е в това, че тя няма електричен заряд и не се подчинява на силните ядрени сили. За да реагира, е необходимо буквално да се сблъска с молекула. Вероятността за такова събитие, дори при плътен поток неутрино, е незначителна.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.