НАСА изстреля космическа магнитна лаборатория

НАСА изстреля космическа магнитна лаборатория

НАСА изстреля в околоземна орбита космическата лаборатория за изучаване на земното магнитно поле — Magnetospheric Multiscale (MMS), съобщи агенцията в микроблога си в Туитър.

Ракетата-носител "Атлас V" изведе в орбита лабораторията от космодрума Кейп Канаверал, Флорида по график. Прозорецът за възможния старт е бил 30 минути.

Съоръжението се състои от четири спътника, които се разгърнаха един след друг 45 минути след изстрелването. В първата фаза на мисията те ще се движат в околоземна орбита с перигей 7500 километра и апогей 75 хиляди километра.

Космическите апарати са с тегло 1,2 тона всеки и имат осмоъгълна форма. В рамките на мисията "Magnetospheric Multiscale" /MMS/ квартетът ще лети в пирамидална формация, което ще позволи на спътниците да получат наблюденията си в триизмерен формат.

Задачата на апаратите е да изследват зоната на сблъсък между земната магнитосфера и слънчевите частици, които идват с голяма скорост и образуват свое магнитно поле на около 60 хиляди километра над земната повърхност. При това взаимодействие понякога се наблюдават смущения в далекосъобщенията, в джипиесите и в електропреносната мрежа.

Изучавайки магнитното явление на Земята, учените се надяват да разберат как действа този механизъм на другите небесни тела – в атмосферата на Слънцето и на други звезди, в периферията на черните дупки и неутронните звезди, на границата на хелиосферата на Слънчевата система и космическото пространство.

Мисията струва 1,1 милиарда долара и ще продължи две години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Нова епизод: Черният леопард забелязан до шуменския кв. „Мътница“, местните жители са предупредени
Пеевски: КПК трябва да бъде закрита, за да престанат фалшивите драматургии, че била бухалка
На днешната дата 26 юли. Имен ден празнуват Параскева, Парашкева
Китай е създал най-големия кристал за лазерно оръжие в космоса
Времето: Червени и оранжеви кодове за високи температури в цялата страна
Китайският премиер предложи международна организация за сътрудничество в изкуствения интелект
Учени: Мит е препоръката да се правят по 10 000 крачки на ден, достатъчни са 7000
На фокус следващата седмица: Време за сделки