Пикът на звездопада Персеиди ще е на 12 срещу 13 август
Пикът на августовския звездопад Персеиди тази година ще е на 12 срещу 13 август, съобщи московският планетариум, цитиран от ТАСС.
При максимална активност на метеорния поток обикновено се наблюдават до 100 метеора на час, но през 2016 г. те ще достигнат до 150 на час, прогнозира Международната метеорна организация.
„Звездопадът“ ще може да се наблюдава над Северното полукълбо без никакви астрономически прибори, стига времето да е ясно и безоблачно. Най-добре е и да се „броят падащите звезди“ извън градовете заради праховото и светлинното замърсяване.
Персеидите са бели метеори, които пресичат небето. В Западна Европа ги наричат и "Сълзите на Св. Лаврентий", понеже нощта на максимума им съвпада с католическия празник на светеца.
Най-ярките се виждат в продължение на няколко секунди.
Метеорният поток Персеиди е познат на човечеството от около 2000 години. За пръв път е споменат в китайски анали от 36 г. пр. Хр., когато "над 100 метеора изгоряха преди утрото".
Официално за откривател на ежегодния метеорен дъжд Персеиди се смята белгийският математик, астроном и метеоролог Адолф Кетеле, който го описва през август 1835 г. Както всички метеорни потоци, те носят името на съзвездието, в което се намира радиантът им. За пръв път метеорите, преминаващи за 1 час, са преброени 4 години по-късно. Максималното кличество тогава е достигнало до 160 на час.
Причината за звездопада е преминаването на Земята през шлейфа прахови частици на кометата Суифт-Тътъл. Тя изминава орбитата си за 13 г. Всеки път, когато се приближи максимално до Слънцето, кометата се топи и за сметка на това се увеличава броят на кометните частици в нейния шлейф за радост на астрономите-любители на Земята.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.