Телескопи на НАСА откриха буря на малка звезда

Телескопи на НАСА откриха буря на малка звезда

Телескопи на НАСА откриха буря на малка звезда

Звездна буря, подобна на Голямото червено петно на Юпитер, бе открита на звезда-джудже, кръстена W1906+40, съобщи агенция ЮПИ. Звездата и бурята са изследвани с помощта на космическите телескопи "Спицър" и "Кеплер" на НАСА.

Учени наблюдават ат 2011 г. звездата в съзвездието Лира, отдалечена на 53 светлинни години. Първоначално се е смятало, че тъмното петно е нещо, напомнящо слънчево петно, но по-късните наблюдения установиха, че става въпрос запродължителна буря, съобщава БТА.

"Знаем, че новооткритата буря продължава най-малко две години, а може би и по-дълго", заяви ръководителят на изследването астрономът Джон Гизис от университета на Делауер в Нюарк.

Всички звезди-джуджета са студени. Някои от тях дори не са достатъчно горещи, за да се поддържа ядрен синтез в ядрата им и са с изключително малка светимост. Наречени са кафяви джуджета.

"Спицър" се е специализирал в наблюдения на звезди-джуджета, които са достатъчно студени, за да има облаци в атмосферите им. "Облаците край звездите-джуджета са съставени от малки минерали", уточни Гизис.

И предишни наблюдения показаха наличие на звездни бури, но нито една от тях не бе с толкова голяма продължителност. "Не знаем дали този вид звездна буря е нещо уникално или често срещано, нито защо продължава толкова дълго", отбеляза Гизис.

Астрономите се надяват да научат повече подробности, като изследват други звездни бури с помощта на телескопите "Спицър" и "Кеплер".

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ