Учени от НАСА откриха следи от огромен океан на Марс
В далечното минало Марс е имала голям океан - голям колкото Северния ледовит океан на Земята. Това са открили учените от Националната космическа агенция на САЩ. Според изследванията на марсианската атмосфера планетата е загубила 87% от водата си. В младостта си Марс е била влажна планета и е притежавала достатъчно вода, за да я покрие напълно с дълбочина 137 м, пише научното списание Science.
В действителност водата е формирала океан върху северната половина от планетата, достигайки дълбочина от 1,6 км на места. Заради геологията на тази част от планетата отдавна се смята, че зоната е била подходяща за съществуването на океан, който може да покрие 19% от планетата. За сравнение земният ледовит океан покрива 17% от повърхността.
Ако откритието бъде потвърдено, ще разшири познанията за историята на планетата и ще добави нова тежест на тезата, че на древния Марс е имало живот за съществуването на живот. Много учени обаче остават скиптични. Океанът все още е „хипотеза“, казва Ашуин Васавада от научния екип на марсохода Curiosity.
Според изследователите новите данни ще помогнат да се разбере историята на водата на Марс. Откритието им се основава на 6-годишни прецизни наблюдения (около 3 марсиански години). С помощта на инфрачервения телескоп Кек 2 на Хавай и мощния телескоп на Европейската южна обсерватория в Чили учените са успели да проследят химически следи от двата вида вода - познатата Н2О и тежката вода, в която единият от двата атома водород е заменен от деутерий. Сравнявайки ги, са открили количеството вода, която се е изпарила в пространството.
Картата, съставена в резултат на наблюденията, маркира и сезонните промени и микроклимата на Марс, макар сега планетата да е пустиня. Учените са се интересували най-вече от областите около полюсите, където са най-големите резервоари за вода на Марс.
След такава загуба на вода Марс вероятно е била влажна планета по-дълго, отколкото се смяташе, което предполага, че би могла да е обитаема по-дълго, казва Майкъл Мума от научния център „Годар”, съавтор на изследването.
По-рано се приемаше, че топлият и влажен период на Марс, наричан Noachiаn, е приключил преди около 3,7 млрд. години. Възможно е планетата да е притежавала в миналото дори още повече вода, която е проникнала под повърхността, смятат учените. Според тях новите карти могат да се използват за търсенето на вода под повърхността.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.