Криза с имигранти в Гърция, Сърбия очаква нова вълна бежанци

Криза с имигранти в Гърция, Сърбия очаква нова вълна бежанци

Властите на гръцкия остров Кос бяха принудени да използват полиция, за да въведат ред сред непрекъснато прииждащите бежанци, съобщи Франс прес.

"Може да се стигне до проливане на кръв. Това е последно предупреждение. Проблемът излиза от контрол", предупреди кметът на Кос Георгиос Кирицис. Според него 7000 мигранти, предимно сирийци, са на острова на път към Атина и оттам към Европа.

Остров Кос е в източната част на Егейско море, близо до Турция. Във вторник местната община организира на градския стадион лагер за мигранти, които, въпреки че има места за настаняване на острова, разпъват палатки или правят импровизирани биваци в парковете, по улиците, кейовете и плажовете.

Вчера се е стигнало до сблъсъци между имигранти - предимно афганистанци и сирийци, и малцината полицаи, охраняващи офиса за регистрация. Това е втори случай на насилие за два дни на малкия остров с 30 хиляди жители, пълен и с европейски туристи.

Върховният комисариат на ООН за бежанците разкритикува през юли гръцките власти за лошата организация при приемането на бежанците. Гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви, че ситуацията "превишава" възможностите на страната и призова за помощ от Европейския съюз.

На остров Кос от месеци насам прииждат с гумени лодки имигранти, които са платили по няколко хиляди евро за краткия път от турските брегове. Така е и по бреговете на островите Лесбос, Хиос, Лерос, Калимнос и Самос. Мигрантите чакат търпеливо дни, понякога седмици, за да бъдат регистрирани от претоварените полицаи и да получат документите, с които да продължат пътуването си.

Според ВКБООН над 224 хиляди бежанци са пристигнали през Средиземно море от януари насам, почти 124 хиляди са влезли през Гърция. Това е седем пъти повече в сравнение с 2014 г.

Нова голяма бежанска вълна очакват и сръбските власти през следващите месеци, съобщи междувременно БГНЕС.

В момента в страната официално има над 70 000 мигранти, които искат да се доберат до страни от ЕС. Всеки ден в Сърбия влизат по около 1000 имигранти от Сирия според местния вестник „Блиц".

Във втората бежанска вълна ще има предимно много бедни хора от Сирия, но и от други азиатски държави, които бягат от „Ислямска държава”. Сръбските власти очакват голяма част от близо трите милиона сирийски бежанци на границата с Турция да преминат през Гърция и Македония и оттам да се отправят към Сърбия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ