САЩ обвиниха Русия за новите бойни действия в Донбас

Политика за бисквитки

САЩ, както Киев, смятат, че Русия е отговорна за новата ескалация на насилието в Донбас, стана ясно от изявлението на официалната представителка на Държавния департамент Мари Харф.

„Русия носи пряката отговорност за предотвратяването на тези нападения и спазването на примирието”, цитира думите й Ройтерс. Според Харф „опитите за увеличаване на площта на завладяната украинска територия ще имат висока цена”.

Вчера в Донецк започнаха нови бойни действия, които нарушават споразуменията от Минск през февруари. Престрелките са най-сериозните от три месеца насам. Особено ожесточени са били в Мариинския район, къде има разнопосочни данни за убити и десетки ранени, както и за унищожена военна техника.

Киев и проруските сепаратисти взаимно се обвиняват за нарушаването на примирието. Украинският премиер заяви, че Русия е дала указание на „своите терористи” да започнат военна операция. Кремъл отговори, че е обезпокоен от ситуацията. Според прессекретаря на Путин Дмитрий Песков тя е резултат от „провокативните действия на въоръжените сили на Украйна”.

Мери Харф не изключи възможността за разширяване на санкциите срещу Москва, ако ескалацията на конфликта продължи.

На фона на напрежението в Донбас, рублата отново започна да поевтинява, отбелязва руското издание Нюзру.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Еврокомисията започва мащабна кампания за наемане на експерти за Службата по изкуствен интелект
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Брюксел разследва внос от Балканите за предполагаемо заобикаляне на митата върху китайски стоки
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Милиони безработни и криза за таланти - защо работодателите не намират хора, а много млади висшисти трудно започват кариерата си?
Тестът с вестник на Уорън Бъфет, който може да спаси мениджърите от фатална грешка
75% от служителите определят Алианц България като страхотно място за работа
ЕЦБ прогнозира ускоряване на растежа на възнагражденията в еврозоната до 2027 г.
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Филмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението