Здраве за... смет
Индонезия е държава, чиято природа страда от висока степен на замърсяване, а гражданите й – от липса на хигиена и достъп до здравеопазване.
Особено тежко е положението в град Маланг, където ежедневно се изхвърлят около 55 хиляди тона отпадъци. Едва 50-60% от тях биват събирани, което е причина голяма част от населението да се бори със сериозни здравословни проблеми.
В желанието да се справи и с двете изпитания, на един млад индонезийски лекар му хрумва гениалната идея да основе компания за здравно осигуряване, в която нуждаещите се от медицински грижи да плащат със смет.
„Има толкова много хора, които не могат да се лекуват заради липсата на финансови средства. Затова започнах да се чудя – ако нямат пари, какво имат?” разказва предприемчивият д-р Гамал Албинсаид. „Боклук има навсякъде. Затова решихме да го използваме като финансов ресурс.”
Така се появява компанията Garbage Clinical Insurance, която приема отпадъците на хората в нужда от здравеопазване, а след това продава тези отпадъци на компании за рециклиране. Спечелените средства се използват за плащане на лекарства и медицински грижи на гражданите, които са дарили своя боклука.
До момента, програмата е осигурила достъп до здравеопазване на хиляди. Но това не е всичко – идеята на Гамал не само връща здравето на неговите съграждани, но и ги превъзпитава:
„Променяме възприятията и навиците на хората по отношение на боклука. Те започват да ценят отпадъците, които произвеждат и се отнасят към тях внимателно, защото разбират, че така извличат ползи и за самите себе си.”
През 2013 година, за проекта си Гамал спечели награда от €50 хиляди от Prince of Wales Young Sustainability Entrepreneur Awards. И нищо чудно – идеята му набира все по-голяма популярност:
„Мнозина искат да използват същия принцип и в образованието и за разрешаването на други социални проблеми,” казва той.
Повече можете да научите от видеото отдолу:
Източник: TrueActivist.com
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.