Зеленото чудо на Коста Рика
Латиноамериканската нация Коста Рика потвърди имиджа си на една от петте най-екологични държави на планетата с ново постижение. Страната е успяла да произведе цялото си необходимо електричество от началото на 2015 г. изцяло от възобновяеми източници, посочва държавният Институт за електричеството на Коста Рика, цитиран от американския сайт IFL Science.
В рамките на период от 75 дни Коста Рика не е горила никакви изкопаеми горива, за да снабдява с електричество националната си мрежа, твърди институтът. От началото на годината държавата разчита само на зелена енергия - толкова дълго, колкото никога досега.
Не цялата енергия на Коста Рика през 2015 г. е произлизала от възобновяеми източници. В страната има автомобили, които ползват гориво. Но все пак, постигнатото е забележително, отбелязват американските наблюдатели.
Сайтът ThinkProgress.org посочва, че националният рекорд на Коста Рика за най-дълга употреба на чиста енергия се дължи на обилните валежи на нейната територия от началото на 2015 г., заради които четирите й хидроелектрически централи са работили постоянно. Те са произвели толкова много енергия, че нуждите на страната за цялата година до момента са били посрещнати.
В тропическа Коста Рика има природни условия за производство на алтернативна енергия - вятър, слънце, биомаса и геотермална енергия.
В Централна Америка Коста Рика се класира на второ място по отношение на електроснябдяването - до 99,4% от домакинствата й достига ток. Националната й електропреносна мрежа има почти напълно покритие. По-високо е само в Уругвай.
Заради бума на използването на възобновяема енергия, населението на Коста Рика е намалило потреблението си на електричество с 12% тази година. Имайки предвид акумулираните до момента резерви, вероятно тенденцията на спад ще продължи, посочва Latin American Herlad Tribune.
Коста Рика е решена да стане страна с нулеви въглердни емисии до 2021 г. Целта изглежда постижима, имейки предивид, че в момента тя задоволява 94% от енергийните си нужди от екологични източници. 68% от електроенергията й идва от хидроелектрически централи. Вторият най-мощен зелен източник е геотермалната енергия, която е 15%.
Въпреки че природните условия в страната й носят възможности да бъде екологична, тя често страда от климатични проблеми и е уязвима на ефектите от замърсяване на природата. Периодите на суша без валежи например спират работата на хидроелектрическите й централи. Освен това използването на водата във водоизточниците има негативен ефект върху развъждането на рибата.
IFL Science допълва, че Коста Рика не е единствената държава в света, решена да бъде екологична. "Европейският съюз постави цели за употреба на възобновяема енергия до 2020 г. и Швеция, България и Естония успяха да ги изпълнят 8 години по-рано", отбелязват авторите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.